STRONA GŁÓWNA / AKTUALNOŚCI / „TEMPUS ARGENTI. 25 LAT MUZEUM ARCHIDIECEZJALNEGO W DOMU KAROLA WOJTYŁY”

„Tempus Argenti. 25 lat Muzeum Archidiecezjalnego w domu Karola Wojtyły”

Z okazji jubileuszu 25-lecia Muzeum Archidiecezjalne Kardynała Karola Wojtyły w Krakowie przygotowało wystawę, która stanowi podróż poprzez sztukę i historię – zarówno Kościoła, jak i samego Muzeum, będąc jednocześnie kontynuacją eksponowanej do tej pory stałej wystawy obiektów sakralnych.
W 2019 roku mija 25 lat odkąd kardynał Franciszek Macharski dokonał uroczystego otwarcia Muzeum Archidiecezjalnego w Krakowie w jego obecnej siedzibie. 5. maja 1994 r., po niemalże 90. latach istnienia, placówka ta została ulokowana u stóp Wawelu – w domu, w którym niegdyś mieszkał ksiądz, a następnie biskup Karol Wojtyła. Od tej pory na stałe wpisała się w krajobraz krakowskich muzeów udostępniając szerszej publiczności skarby sztuki sakralnej pochodzące z terenu Archidiecezji Krakowskiej oraz promując współczesnych twórców sztuki chrześcijańskiej.

Z okazji tego jubileuszu Muzeum Archidiecezjalne Kardynała Karola Wojtyły w Krakowie przygotowało wystawę, która stanowi podróż poprzez sztukę i historię – zarówno Kościoła, jak i samego Muzeum, będąc jednocześnie kontynuacją eksponowanej do tej pory stałej wystawy obiektów sakralnych.

Poszczególne sale wprowadzają nas w bogactwo treści ikonograficznych zawartych w dziełach sztuki chrześcijańskiej oraz ukazują tematy najczęściej obecne w malarstwie, rzeźbie czy rzemiośle artystycznym. Eksponowane obiekty są odzwierciedleniem wielowiekowej tradycji Kościoła. Oprócz tematów wciąż obecnych i popularnych – takich jak wizerunki maryjne, czy przedstawienia świętych i scen biblijnych – wystawa przybliża również i te mniej znane, być może w pewnym sensie zapomniane, a przecież niemniej ważne i równie piękne. Wśród nich znajdziemy chociażby przemijanie oraz śmierć, która wcale nie oznacza kresu naszego życia. Przypominają nam o tym nieustannie święci obecni w relikwiarzach, udostępnionych w specjalnie zaaranżowanym oratorium.

Kolejne sale poprowadzą zwiedzających poprzez etapy posługi kapłańskiej Karola Wojtyły, począwszy od czasów, kiedy jako młody ksiądz mieszkał w pokoju przy ul. Kanoniczej 19, poprzez okres biskupi i kardynalski, w które pomagają nam wejść osobiste pamiątki oraz podarunki, które otrzymywał w tym czasie od wiernych z Krakowa, Archidiecezji, a także z całej Polski i świata. Nasze spotkanie z Karolem Wojtyłą zakończymy przy tzw. „śniadaniu z Janem Pawłem II” – sali ekspozycyjnej, której aranżacja nawiązuje do odwiedzin Ojca Świętego w Muzeum Archidiecezjalnym w 1997 roku. Następnym etapem będzie sala portretowa oraz ciepłe, domowe wnętrze, gdzie spotkamy malarza Fryderyka Pautscha i jego rodzinę.

Obiekty zgromadzone na wystawie „Tempus Argenti. 25 lat Muzeum Archidiecezjalnego w domu Kardynała Wojtyły”, chociaż różne, wspólnie tworzą historię, ale i duchowe oraz artystyczne dziedzictwo zarówno Archidiecezji Krakowskiej, jak i samego Muzeum Archidiecezjalnego. Tkwiące
w nich estetyczne i duchowe wartości zachęcają zwiedzających do kontemplacji nad bogactwem ich treści i symboliki.

Wystawa stała, czynna w godzinach otwarcia Muzeum Archidiecezjalnego Kardynała Karola Wojtyły w Krakowie.

Wirtualne zwiedzanie Muzeum

 

Muzeum Archidiecezjalne Kardynała Karola Wojtyły

Galeria

ZOBACZ TAKŻE