STRONA GŁÓWNA / AKTUALNOŚCI / „TO, CO BYŁO MOIM ZADANIEM JAKO KAPŁANA DO TEJ PORY, ZMIENIŁO TYLKO SKALĘ”. KS. JAN WITOLD ŻELAZNY NOWYM DYREKTOREM SEKCJI POLSKIEJ PAPIESKIEGO STOWARZYSZENIA „POMOC KOŚCIOŁOWI W POTRZEBIE”

„To, co było moim zadaniem jako kapłana do tej pory, zmieniło tylko skalę”. Ks. Jan Witold Żelazny nowym dyrektorem sekcji polskiej Papieskiego Stowarzyszenia „Pomoc Kościołowi w Potrzebie”

Ks. dr hab. Jan Witold Żelazny, pracownik Wydziału Teologicznego Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła II w Krakowie mianowany nowym dyrektorem sekcji polskiej Papieskiego Stowarzyszenia "Pomoc Kościołowi w Potrzebie". - Pan Bóg zażartował sobie trochę ze starszego pana, wziął go i powiedział: „Skoro ich tak lubisz, to im pomóż” – mówi po nominacji.




Ks. Jan Żelazny od lat związany jest z Bliskim Wschodem. – Wprowadził mnie w ten świat ks. prof. Kościelniak i cóż… zakochałem się w tym świecie. Zacząłem szanować tych ludzi oraz ich kulturę, spotykać się z nimi. W tym momencie traktuję to nowe wyzwanie tak: Pan Bóg zażartował sobie ze starszego pana, wziął go i powiedział: „Skoro ich tak lubisz, to im pomóż” – mówi po nominacji nowy dyrektor sekcji polskiej Papieskiego Stowarzyszenia „Pomoc Kościołowi w Potrzebie”. Przyznaje, że ta funkcja jest dla niego wyzwaniem, bo wiąże się z rezygnacją z dotychczasowego dość spokojnego trybu życia, choć — jak dodaje — od dłuższego już czasu był łącznikiem pomiędzy Archidiecezją Krakowską, która zaangażowana jest w pomoc chrześcijanom na Bliskim Wschodzie, a potrzebującymi. – To, co było moim zdaniem jako kapłana do tej pory, zmieniło tylko skalę – wyjaśnia ks. Żelazny.

Ks. Jan Żelazny urodził się 8 sierpnia 1965 r. w Katowicach. Jest absolwentem Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie, gdzie w 1987 r. uzyskał tytuł magistra w dziedzinie fizyki. Jego powołaniem okazała się jednak teologia – ukończył studia na Papieskiej Akademii Teologicznej w Krakowie, zdobywając zarówno tytuł magistra teologii, jak i licencjat kanoniczny. W 1995 r. obronił pracę doktorską z chrystologii, a habilitację uzyskał w 2006 r. na Uniwersytecie Papieskim Jana Pawła II, specjalizując się w eklezjologii syryjskiej.

Jego badania w zakresie literatury patrystycznej kręgu języka syryjskiego zaowocowały wieloma publikacjami oraz licznymi pobytami naukowymi na Bliskim Wschodzie, gdzie m.in. studiował aramejski i współpracował z wybitnymi specjalistami w dziedzinie patrologii orientalnej.

Święcenia kapłańskie przyjął w 1991 r., rozpoczynając swoją posługę jako wikariusz w parafii Dziesięciu Tysięcy Męczenników w Niepołomicach. Przez lata pełnił wiele funkcji duszpasterskich, m.in. jako prefekt studiów w Wyższym Seminarium Duchownym Archidiecezji Krakowskiej, a także jako pomoc duszpasterska w parafiach w Krakowie-Mistrzejowicach i w Jordanowie.

Jego zaangażowanie nie ograniczało się jednak do Polski. Od 1994 r. związany był z włoskim oddziałem Pomoc Kościołowi w Potrzebie. – ACN , gdzie prowadził działalność duszpasterską i naukową, pomagając m.in. w Reggio di Calabria, gdzie pełnił posługę w bazylice katedralnej Wniebowzięcia NMP.

Ks. Jan Żelazny od lat koordynuje pomoc dla chrześcijan z Bliskiego Wschodu, współpracując ze strukturami Kościoła maronickiego i syrokatolickiego. Jego szerokie kontakty oraz doświadczenie zdobyte podczas licznych pobytów w Libanie, a także działalność w ramach francuskiego stowarzyszenia L’Œuvre d’Orient, czynią go wybitnym specjalistą w zakresie sytuacji chrześcijan w regionie.

Poza działalnością naukową i duszpasterską, nowy dyrektor sekcji polskiej Pomocy Kościołowi w Potrzebie pasjonuje się ogrodnictwem, szczególnie uprawą ziół. Jest także instruktorem nurkowania PADI oraz pierwszej pomocy (EFR), aktywnie angażując się w tę formę rekreacji od 2008 roku.

Podstawowym celem Papieskiego Stowarzyszenia „Pomoc Kościołowi w Potrzebie” jest szeroko pojęta pomoc prześladowanemu Kościołowi na całym świecie. W ponad 50 krajach chrześcijanie są prześladowani. Rośnie zagrożenie ich zdrowia, a nawet życia. W 70 krajach na świecie wiara jest ograniczana, a chrześcijanie dyskryminowani i zmuszani do odrzucenia Chrystusa. Pomoc Kościołowi w Potrzebie zajmuje się wspieraniem nowej ewangelizacji, a także udzielaniem duchowej siły Kościołom lokalnym w ugruntowywaniu wiary. Ks. prof. Jan Żelazny obejmuje funkcję dyrektora polskiej sekcji Pomoc Kościołowi w Potrzebie w wyjątkowo trudnym czasie dla chrześcijan na całym świecie, a szczególnie na Bliskim Wschodzie. Jego bogate doświadczenie naukowe, kapłańskie i zaangażowanie na rzecz prześladowanych wspólnot chrześcijańskich daje nadzieję na dalsze dynamiczne działania PKWP w obronie chrześcijaństwa i pomocy potrzebującym.

fot. PKWP
Biuro Prasowe Archidiecezji Krakowskiej/PKWN
ZOBACZ TAKŻE