STRONA GŁÓWNA / AKTUALNOŚCI / TRANSMISJE ON-LINE Z KOŚCIOŁÓW STACYJNYCH

Transmisje on-line z kościołów stacyjnych

Zachowując wszelkie wytyczne - zarówno państwowe, jak i kościelne - w Archidiecezji Krakowskiej trwa modlitwa w kościołach stacyjnych. Aby zapewnić wiernym duchową łączność, od dziś na facebookowym profilu archidiecezji prowadzone będą transmisje on-line.
W związku z szerzącą się pandemią abp Marek Jędraszewski zachęca wiernych do stosowania się do wszelkich postanowień i zaleceń organów państwowych, które mają na celu ograniczenie rozprzestrzeniania się koronawirusa i wywoływanej nim choroby COVID-19. Metropolita zaapelował do wiernych, aby w tych dniach pozostali w domach i zachęcił do korzystania z transmisji Mszy świętych w telewizji, radiu i internecie oraz do przyjmowania Komunii świętej duchowej.

Arcybiskup przewodniczył w poniedziałek Mszy św. w Sanktuarium Bożego Miłosierdzia w Krakowie-Łagiewnikach, skąd w najbliższym czasie Eucharystia o godz. 7.00 transmitowana będzie przez TVP1. We wtorek z kaplicy Pałacu Arcybiskupów Krakowskich o godz. 20.30 transmitowana będzie modlitwa różańcowa. We czwartek, w uroczystość św. Józefa abp Marek Jędraszewski będzie przewodniczył Mszy św. w bazylice Mariackiej.

Od początku Wielkiego Postu w Archidiecezji Krakowskiej trwa modlitwa w kościołach stacyjnych. Po wprowadzeniu przez władze państwowe stanu zagrożenia epidemicznego liturgie odbywają się zgodnie z wszelkimi wytycznymi – zarówno państwowymi, jak i kościelnymi. Aby zapewnić wiernym duchową łączność, od dziś na facebookowym profilu Archidiecezji Krakowskiej prowadzone będą transmisje on-line.

W tym tygodniu „przystankami” na drodze liturgii stacyjnej w Krakowie będą sanktuarium św. Jana Pawła II na Białych Morzach, kościół św. Brata Alberta na os. Dywizjonu 303, sanktuarium Krzyża Świętego w Mogile, bazylika Mariacka, kościół NMP z Lourdes Księży Misjonarzy oraz bazylika św. Franciszka z Asyżu.

Tradycja kościołów stacyjnych narodziła się w pierwszych wiekach chrześcijaństwa, kiedy w Rzymie podczas Wielkiego Postu wierni pod przewodnictwem papieża gromadzili się każdego dnia w innym kościele, związanym z kultem męczenników. Tradycja była kultywowana aż do początków XIV wieku. W Rzymie przywrócił ją papież Jan Paweł II w 1979 r. W Archidiecezji Krakowskiej praktykowana jest od 2017 r.

Biuro Prasowe Archidiecezji Krakowskiej
ZOBACZ TAKŻE