STRONA GŁÓWNA / AKTUALNOŚCI / TRWA FORMACJA PRZYGOTOWUJĄCA DO POSŁUGI NADZWYCZAJNYCH SZAFARZY KOMUNII ŚW.

Trwa formacja przygotowująca do posługi nadzwyczajnych szafarzy Komunii św.

W sobotę, w Sanktuarium Św. Jana Pawła II w Krakowie, 14 mężczyzn rozpoczęło półroczną formację przygotowującą do pełnienia posługi nadzwyczajnych szafarzy Komunii Św.

Kandydaci pierwszy raz spotkali się z opiekunem świeckich pomocników w Archidiecezji Krakowskiej, ks. Ryszardem Kilanowiczem, który wraz z innymi duchownymi prowadzić będzie zajęcia kursowe, jak również ze swoimi starszymi braćmi w posłudze, którzy służą w procesie formacji pomocą i doświadczeniem. O tym, jak ta posługa wygląda na co dzień, mogli usłyszeć z ust świeckiego odpowiedzialnego Piotra Kuzery, który wraz z kilkoma innymi braćmi przywitał kandydatów i zapewnił o tym, że rozpoczynają najpiękniejszą przygodę, jaką może przeżyć świecki mężczyzna w Kościele.

Centralnym punktem każdego spotkania kursowego jest przeżywana wspólnie Eucharystia. Tradycyjnie posługują przy niej uczestnicy kursu, których w trudne meandry bycia ministrantem wprowadzają bracia szafarze Władysław i Piotr. – Będziemy podczas tych Mszy św. przypominać sobie, czym jest Najświętsza Ofiara, by w pełni świadomie móc w niej uczestniczyć i czerpać z niej siłę potrzebną w posłudze szafarza – każdego, tego zwyczajnego, jak i nadzwyczajnego – powiedział ks. Ryszard, który następnie skupił się na przedstawieniu istoty dalszego przygotowania do uczestnictwa we Mszy Św.

Zwieńczeniem każdego kursu jest błogosławieństwo do posługi, po której nowi szafarze podejmują ją w swoich wspólnotach parafialnych.

Zdj. Piotr Kuzera