STRONA GŁÓWNA / AKTUALNOŚCI / TRWAJĄ XIV DNI MUZYKI KOŚCIELNEJ

Trwają XIV Dni Muzyki Kościelnej

Koncerty organowe w krakowskich świątyniach, międzynarodowa konferencja śpiewu chorałowego w opactwie tynieckim, Konkurs Młodych Organistów, warsztaty chóralne oraz dzień skupienia dla organistów znalazły się w programie XIV Dni Muzyki Kościelnej. W tym roku obchodzone są również jubileusze instytucji kształcących muzyków kościelnych.

Trwają XIV Dni Muzyki Kościelnej

We wtorek odbędzie się międzynarodowa konferencja naukowa na temat chorału gregoriańskiego. Jej celem jest ukazanie, że podstawę chorału stanowią trzy równorzędne elementy: słowo – znak – melodia, bez połączenia których nie sposób zrozumieć całej głębi śpiewu gregoriańskiego. Po zakończeniu konferencji odbędzie się medytacja organowo-chorałowa „Credo quod Redemptor meus vivit. In memoriam Mariani Machura”. Jest to wspomnienie wielkiego propagatora śpiewu gregoriańskiego i wieloletniego organisty tynieckiego, prof. Mariana Machury jako wyraz wdzięczności za całą jego działalność w tej dziedzinie. Po medytacji organowo-chorałowej odbędą się łacińskie nieszpory w kościele ojców benedyktynów.

W tym roku Dni Muzyki Kościelnej upływają pod znakiem dwóch jubileuszy muzycznych. Dwadzieścia lat temu w Krakowie powstała Archidiecezjalna Szkoła Organistowska, dziś funkcjonująca jako Archidiecezjalna Szkoła Muzyczna im. kard. Franciszka Macharskiego. Dekadę później w Domu Arcybiskupów Krakowskich dwie uczelnie: Papieska Akademia Teologiczna (dziś UPJPII) i Akademia Muzyczna w Krakowie podpisały porozumienie o powstaniu Międzyuczelnianego Instytutu Muzyki Kościelnej.

Według dyrektora szkoły prof. Wiesława Delimata, jej najważniejszym osiągnięciem jest ciągły rozwój. „Wizytówką szkoły jest chór, który często reprezentuje ją na zewnątrz, podczas ważnych wydarzeń w życiu Kościoła. Młodzi chórzyści śpiewali m.in. podczas pielgrzymek papieskich, można ich usłyszeć w czasie uroczystości w katedrze na Wawelu” – podkreśla.

Szkoła jest też organizatorem licznych konkursów, jak Konkurs Młodych Organistów, który gromadzi młodzież z całej Polski, konkurs pianistyczny dla dzieci czy turniej wiedzy o wybranym kompozytorze pt. „Dwadzieścia spojrzeń na…”, w tym roku poświęcony Stanisławowi Moniuszce. W ciągu 20 lat istnienia placówkę ukończyło ponad stu absolwentów.

Dziesięć lat młodszy jest Międzyuczelniany Instytut Muzyki Kościelnej (MIMK), prowadzony przez Uniwersytet Papieski Jana Pawła II i Akademię Muzyczną. Gdy powstawał, był pierwszą w Polsce formą kształcenia muzyków kościelnych na poziomie magisterskim.

Dyrektor Instytutu dr hab. Witold Zalewski zwraca uwagę na wielokierunkowe kształcenie muzyków kościelnych w ośrodku krakowskim. Absolwenci MIMK dysponują umiejętnościami w zakresie gry organowej, znajomości chorału gregoriańskiego, emisji głosu, dyrygowania i prowadzenia różnych zespołów wokalnych, schol i chórów. „Nasi studenci nie tylko są wszechstronnie przygotowywani do przyszłej pracy zawodowej. Umacniamy ich poczucie misji i szczególnego powołania do służby w Kościele przez pielęgnowanie piękna muzyki kościelnej” – wyjaśnia Zalewski.

Dni Muzyki Kościelnej w Archidiecezji Krakowskiej organizowane są w związku z uroczystością św. Cecylii – patronki śpiewu kościelnego. Ich celem jest ożywienie życia muzycznego w archidiecezji. Organizatorami wydarzenia są m.in. Archidiecezjalna Komisja Muzyki Kościelnej, Akademia Muzyczna, Uniwersytet Papieski Jana Pawła II, Międzyuczelniany Instytut Muzyki Kościelnej i Archidiecezjalna Szkoła Muzyczna I i II stopnia im. kard. Franciszka Macharskiego w Krakowie.

 

KAI

Galeria

ZOBACZ TAKŻE