STRONA GŁÓWNA / AKTUALNOŚCI / TRWAJCIE PRZY CHRYSTUSOWYM KRZYŻU NA WZÓR MATKI NAJŚWIĘTSZEJ. BIERZMOWANIE W LISZKACH

Trwajcie przy Chrystusowym krzyżu na wzór Matki Najświętszej. Bierzmowanie w Liszkach

- Trwajcie z Maryją przy krzyżu i na modlitwie, by nie zabrakło Wam odwagi codziennego otwierania się na dary Ducha Świętego.- mówił metropolita krakowski Marek Jędraszewski w Parafii św. Mikołaja w Liszkach, gdzie udzielił Sakramentu Bierzmowania.
Arcybiskupa przywitał proboszcz, ks. Władysław Szymoniak, który przypomniał, że w ubiegłym roku minęła 130. rocznica konsekracji świątyni.

– Niech dar Ducha Świętego, ożywi nie tylko młodzież, ale nas wszystkich. – prosił.

W homilii, metropolita zaznaczył, że Kościół obchodzi dziś Święto Najświętszej Maryi Panny, Matki Kościoła, które do polskiego kalendarza liturgicznego zostało włączone na wniosek polskiego episkopatu podczas soboru. Papież Paweł VI przystał wtedy na prośbę kardynała Stefana Wyszyńskiego, a Ojciec Święty Franciszek zadecydował, że święto ma być obchodzone w całym Kościele katolickim. Arcybiskup zauważył, że powodem tej szczególnej czci, jaką lud Boży oddaje Maryi jako Matce Kościoła są wydarzenia Wielkiego Piątku, kiedy pod krzyżem na Golgocie, Maryja stała się matką wszystkich wierzących w Chrystusa.

– To, Ona, Maryja, dawała poczucie bezpieczeństwa św. Janowi i pozostałym apostołom. Kiedy Chrystus 40 dni po zmartwychwstaniu wstąpił do nieba i kiedy w Wieczerniku oczekiwali na Ducha Świętego, razem z nimi była właśnie Maryja (…) Maryja została dana Kościołowi w momencie składania najwyższej ofiary z własnego życia, kiedy Chrystus swoją miłością przezwyciężał nienawiść tego świata. Maryja modliła się wraz z Kościołem, by Duch Święty przemienił człowiecze serca. To treść dzisiejszego święta.

W dzień zesłania Ducha Świętego, apostołowie napełnieni Jego mocą, otworzyli drzwi Wieczernika i głosili prawdę o zmartwychwstałym Chrystusie, który zwyciężył szatana i grzech. Arcybiskup, zwracając się do młodych, zauważył, że ich deklaracja wiary wiąże się z faktem, że często w swoim chrześcijańskim życiu będą prosić o pomoc Matkę Najświętszą, by ciągle trwać, tak jak Ona, przy Chrystusowym krzyżu.

– Na Waszych piersiach wiszą krzyże. To nie tylko pamiątka, ale znak miłości aż do końca (…) Proście Matkę Najświętszą o łaskę bycia Jej – Matki Kościoła – wiernymi dziećmi.

Przed błogosławieństwem, metropolita życzył, aby czas zbliżających się wakacji był okresem dawania świadectwa i pogłębienia relacji z Chrystusem i Jego Matką.

Parafia św. Mikołaja w Liszkach powstała w XIII wieku jako jedna z pierwszych w okolicy Krakowa. W XVI wieku miejsce drewnianej budowli zajął murowany kościół. Obecny, neoromański wygląd, świątynia przybrała pod koniec XIX wieku. W ołtarzu głównym znajduje się wizerunek Matki Boskiej w srebrnej sukience z XVII wieku. W 1978 roku, kardynał Karol Wojtyła poświęcił nowy ołtarz soborowy.

FOTORELACJA

Joanna Folfasińska | Archidiecezja Krakowska
Fot. Joanna Adamik | Archidiecezja Krakowska
Video Katarzyna Katarzyńska | Archidieecezja Krakowska

Bierzmowanie w Parafii w Liszkach | abp Marek Jędraszewski, 11.06.2019 r.

ZOBACZ TAKŻE