STRONA GŁÓWNA / AKTUALNOŚCI / TRZECI DZIEŃ SYMPOZJUM RADY KONFERENCJI EPISKOPATÓW EUROPY I “MŁODZI U JANA PAWŁA II”

Trzeci dzień sympozjum Rady Konferencji Episkopatów Europy i “Młodzi u Jana Pawła II”

W uroczystość św. Jana Pawła II uczestnicy sympozjum Rady Konferencji Episkopatów Europy modlili się wraz z polską młodzieżą podczas uroczystej Eucharystii oraz czuwania modlitewnego, które odbyły się w sanktuarium na Białych Morzach.W trzecim dniu spotkania biskupów z młodymi odbyły się „Targi dobrych praktyk”, czyli prezentacje Bożych dzieł realizowanych w różnych krajach europejskich.

Dora i Brend z Austrii opowiedzieli zebranym o Vocation Music Award. To projekt, w którym młodzi poprzez muzykę opowiadają o swoim powołaniu – o tym odkrytym i dopiero odkrywanym. Dzięki temu, że Bóg przemawia do ludzi językiem powszechnym, jakim jest muzyka, akcja ta dociera również do osób niebędących blisko Kościoła. Jak podkreślała Dora, drogi prowadzące do Boga są przeróżne, dlatego VMA nie zamyka się na jeden styl. Można usłyszeć pop, rock czy muzykę kościelną. – Świadectwa z pierwszych lat VMA pokazują, że nieważne, w jaki sposób się angażujesz. Siła Ducha Świętego zmienia twoje serce, gdy w nim uczestniczysz – mówiła Dora.

Druga przedstawiona inicjatywa związana jest z… czekoladą i chipsami. Jugendaktion, czyli Akcja młodych, to wspólnota, która zachęca do solidarności i wzięcia odpowiedzialności za innych. Dochód ze sprzedaży produktów, które wytwarzane są w Peru, przeznacza na tworzenie programów edukacyjnych dla dzieci. W słodką pomoc może włączyć się grupa znajomych, instytucje i parafie. Wspólnota ta realizuje również programy pomocowe w Afryce.

Francuska „Narodowa służba na rzecz powołań”, którą tworzą świeccy, siostry zakonne i kapłani, stawia na pracę z młodymi ludźmi. – Razem z pomocą Ducha Świętego służymy i zachęcamy do ewangelizowania młodych we Francji, by każdy żył w miłości do Boga i odpowiadał na powołanie, krocząc śladami Chrystusa – podkreślali przedstawiciele. – Staramy się odpowiadać na ich pytania, słuchamy ich opowieści o życiu, wspieramy się w naszych działaniach edukacyjnych, wymieniamy się doświadczeniami i tworzymy Kościół – dodali.

W Niemczech młodzi mogą wziąć udział w kampanii „72 godziny”. W tym czasie realizują przypisany lub wymyślony przez siebie projekt społeczny lub polityczny, np. modernizacja placu zabaw, targi w mniejszych miejscowościach albo akcja charytatywna. – Projekt to widoczny znak działania młodych w Kościele. Starszym pokazuje, że młodzież jest aktywna, że robi coś dla społeczności. Dla niektórych z nich to początek działania we wspólnotach – wyjaśniał Luca i dodał, że akcja ta to „wyjście o krok poza Kościół” i zgromadzenie tych, którzy w nim nie są. Każdy zespół i jego działanie objęte jest modlitewnym wsparciem.

Ks. Michel Remery, duszpasterz młodzieży w Luksemburgu, podał przykład na to, że otwartość na pytania młodych prowadzi do dobrych dzieł. Gdy kapłan pracował w holenderskich parafiach, często rozmawiał z młodzieżą. Nie mogąc poświęcić im wystarczająco dużo czasu, poprosił, by swoje pytania zapisywali i wysłali mu przez komunikatory. Gdy okazało się, że tylko z Holandii jest ich blisko tysiąc, powstał pomysł, by stworzyć książkę z odpowiedziami na nie. Ks. Remery podkreśla, że są to pytania uniwersalne, które dotyczą całej społeczności katolickiej. Książka „Tweeting with God” obecnie jest dostępna w 30 językach.

O Stowarzyszeniu wolontariatu młodzieżowego „Vides”, który działa w 43 krajach, w tym w Polsce, opowiedziała s. Justyna ze zgromadzenia sióstr salezjanek. W Polsce działa na dwóch płaszczyznach – misyjnej i lokalnej. W „Vides” formują się misjonarze, którzy wyjeżdżają na misje do dalekich krajów, jak również ci, którzy służą w swojej okolicy, np. w DPS-ach, w sierocińcach, w organizacji półkolonii dla dzieci i młodzieży. – Odpowiadamy na potrzeby społeczeństwa tam, gdzie aktualnie jesteśmy – wyjaśniła siostra i podkreśliła, że wolontariat zawsze działa obustronnie.

Po wszystkich wystąpieniach głos zabrał moderator panelu, ks. Jorge Omar Álvarez Ballestero IVE. – Zobaczcie, jacy jesteście elastyczni, gdy Duch Święty do czegoś was wzywa! – zaznaczył. – Musimy pracować z każdym, kto się pojawi. Nawet jeśli to trzy czy cztery osoby. Przyszły dwie? Tym lepiej, możemy zbudować głębszą relację. Uważajmy na to, co Bóg chce nam pokazać, a nie na to, co sobie wyobrażamy – zachęcił.

O 15 uczestnicy sympozjum zgromadzili się w sanktuarium Bożego Miłosierdzia na koronce do Bożego miłosierdzia, którą poprowadził bp Marek Marczak. Modlitwę odmówiono w pięciu językach. Następnie, wraz z polską młodzieżą, uczestniczyli w uroczystej Mszy świętej w sanktuarium św. Jana Pawła II. – Niech Najświętsza Maryja Dziewica, która zawsze mówiła Bogu «tak», sprawi, abyście dla współczesnego świata byli zwiastunami radosnej nowiny, a wszystkim ludziom ogłaszali Chrystusowy pokój – mówił w homilii abp Marek Jędraszewski.

Po wspólnej Eucharystii młodzi przygotowujący się do wyjazdu na Światowe Dni Młodzieży w 2023 r. spotkali się na kolejnym „KRoku do Lizbony”. W archidiecezji powstało już 30 grup, które formują się, by jak najowocniej przeżyć przyszłoroczny wyjazd.

Czuwanie w ramach wydarzenia „Młodzi u Jana Pawła II” było przedsmakiem ŚDM, gdyż zgromadzeni modlili się i śpiewali w sześciu językach. – Naszą modlitwą chcemy tego wieczoru szczególnie otaczać wszystkich ludzi młodych. Przyprowadź ich do siebie, a nas pobłogosław i posłuż się nami, abyśmy byli dla nich autentycznymi świadkami – mówił bp Andrzej Przybylski.

Playlista z wydarzeń dostępna jest tutaj.

Młodzi u Jana Pawła II - odpust w Sanktuarium św. Jana Pawła II w Krakowie 22.10.2022 r.

III dzień sympozjum Rady Konferencji Episkopatów Europy w Sanktuarium św. Jana Pawła II w Krakowie 22.10.2022 r.

Biuro Prasowe Archidiecezji Krakowskiej
ZOBACZ TAKŻE