STRONA GŁÓWNA / AKTUALNOŚCI / UCHWAŁA SENATU UNIWERSYTETU PAPIESKIEGO JANA PAWŁA II W KRAKOWIE W ZWIĄZKU Z AGRESJĄ ZBROJNĄ ROSJI NA UKRAINĘ

Uchwała Senatu Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła II w Krakowie w związku z agresją zbrojną Rosji na Ukrainę

- W obliczu tragedii przekazujemy słowa jedności ukraińskim uczelniom współpracującym z nami na polu naukowym, a także studentom i pracownikom, którzy stanowią cześć naszej akademickiej wspólnoty w Krakowie i we Lwowie. Jesteśmy teraz blisko Was, ogarniamy Was naszą modlitwą, ale także jesteśmy gotowi do niesienia konkretnej i potrzebnej Wam pomocy - czytamy w uchwale Senatu Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła II w Krakowie w związku z agresją zbrojną Rosji na Ukrainę.
Poniżej publikujemy tekst uchwały:

 

UCHWAŁA Nr 7/2022
SENATU UNIWERSYTETU PAPIESKIEGO JANA PAWŁA II W KRAKOWIE
z dnia 28 lutego 2022 r.

w sprawie

agresji na Ukrainę

Wspólnota Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła II w Krakowie z wielkim bólem przyjęła wiadomość o agresji Rosji i bezprawnym wtargnięciu na Ukrainę, wolne i niepodległe państwo. Wyrażamy solidarność z Ukraińskim Narodem w tych trudnych dla nich chwilach. Nigdy niemożliwe do akceptacji są imperialistyczne zapędy jednego kraju w stosunku to tych, którzy pragną pokoju i współpracy. Dlatego też jednoznacznie potępiamy te wojenne działania zamiast pokojowego dialogu we wszystkich spornych sprawach.

W obliczu tragedii przekazujemy słowa jedności ukraińskim uczelniom współpracującym z nami na polu naukowym, a także studentom i pracownikom, którzy stanowią cześć naszej akademickiej wspólnoty w Krakowie i we Lwowie. Jesteśmy teraz blisko Was, ogarniamy Was naszą modlitwą, ale także jesteśmy gotowi do niesienia konkretnej i potrzebnej Wam pomocy.

Papież Franciszek, który sam podjął próbę mediacji w zaistniałej sytuacji, udając się do ambasadora Rosji przy Stolicy Apostolskiej, wczoraj podczas modlitwy Anioł Pański powiedział: w tych dniach jesteśmy przerażeni wojną … kto czyni wojnę zapomina o ludzkości, nie patrzy na człowieka, ale chodzi mu o interesy własne … niech nadejdzie koniec wojny … niech zamilknie broń, niech Bóg wprowadzi pokój. To wołanie i ta prośba stają się naszymi, a zjednoczeni z następcą św. Piotra podejmujemy post i modlitwę z całym chrześcijańskim światem.

Patron naszej uczelni św. Jan Paweł II, we Lwowie w 2001 roku, kierując swoje przesłanie do Ukrainy mówił: Duc in altum! Wypłyń na głębię, Pan jest z Tobą! Nie lękaj się trudności, które także dzisiaj stają na twej drodze. Z Chrystusem odniesiesz zwycięstwo! Jesteśmy przekonani, że słowa te, po przeszło 20 latach, nabierają głębokiego i jakże aktualnego sensu w zaistniałej sytuacji. Dlatego tym mocniej chcemy podkreślić, że jedynie w pokojowym dialogu ma sens rozwiązywanie wszystkich konfliktów. Jako zaś wspólnota chrześcijańska – zarówno katolicy, jak i prawosławni – jesteśmy szczególnie do tego zobowiązani.

Wzywamy wstawiennictwa św. Jana Pawła II i wszystkich Patronów Ukraińskiego Narodu o ich pomoc, prosimy Boże Miłosierdzie o nawrócenie serc ogarniętych nienawiścią i agresją. Modlimy się o nadzieję dla udręczonego Ukraińskiego Narodu. Błagamy o pokój na Ukrainie. Niech Bóg błogosławi wolną Ukrainę!

ks. prof. dr hab. Robert Tyrała
rektor

Kraków, 28 lutego 2022 r.

ZOBACZ TAKŻE