STRONA GŁÓWNA / AKTUALNOŚCI / W KALWARII ZEBRZYDOWSKIEJ POŚWIĘCONO PŁYTĘ NAGROBNĄ KARD. MARIANA JAWORSKIEGO

W Kalwarii Zebrzydowskiej poświęcono płytę nagrobną kard. Mariana Jaworskiego

Abp Marek Jędraszewski sprawował dziś Mszę św. w Sanktuarium Pasyjno-Maryjnym w Kalwarii Zebrzydowskiej w intencji śp. kard. Mariana Jaworskiego i poświęcił płytę nagrobną zmarłego w ubiegłym roku „kardynała Kalwaryjskiego”.W czasie homilii arcybiskup Marek Jędraszewski przywołał legendę, wg której św. Piotr uciekając z Rzymu przed prześladowaniami spotkał Chrystusa, którego zapytał: Quo vadis, Domine? – Dokąd idziesz, Panie? Na co Jezus miał odpowiedzieć: Idę Piotrze do Rzymu drugi raz umrzeć, bo ty nie chciałeś tego uczynić. Wówczas Piotr zawrócił. – Z ufnością, z poddaniem się woli Bożej i ogromną miłością do Chrystusa oddawał swoje życie ufając, że – co prawda on sam umrze pośród wielkich cierpień – Kościół będzie żyć, bo bramy piekielne go nie przemogą, bo jedynie Chrystus jest panem ludzkich dziejów i historii i trzeba Mu zaufać – mówił metropolita krakowski podkreślając, że w tej legendzie jest wielka prawda o Chrystusie ciągle oddającym swoje życie za Kościół i o ludziach, którzy Mu zaufali aż do końca i są gotowi dla Niego i dla Kościoła oddać swoje życie.

Arcybiskup przypomniał, że do tej legendy odwołał się także Jan Paweł II w czasie Mszy św. inaugurującej pontyfikat, zwracając w ten sposób uwagę na powieść Henryka Sienkiewicza. Metropolita krakowski zaznaczył, że ojciec święty rozumiał, że każdy następca Piotra musi brać swój krzyż i wiernie trwać przy Chrystusie, gotów oddać – jeśli trzeba – własne życie. – Prawdą jest, że on, 40 lat temu, dla Chrystusa przelał swoją krew – mówił abp Marek Jędraszewski przywołując zamach na Placu św. Piotra. – To, że przeżył, to cud, nadzwyczajna interwencja Pana Boga, za przyczyną Matki Fatimskiej – dodawał.

Odwołując się do Ewangelii, w której św. Piotr trzykrotnie przez Jezusa pytany jest o miłość metropolita krakowski zwrócił uwagę, że dziś każdy z nas jest adresatem tych pytań, a odpowiedzi też nie są łatwe. Arcybiskup zauważył, że Jezus nie pytał o miłość swojej matki. – Jej nie stawiał pytania czy kocha bardziej. On wiedział, że od samego momentu zaistnienia w Jej łonie, Jej serce biło dla Niego. Wiernie. Do końca – mówił abp Marek Jędraszewski.

– Podczas tej Eucharystii stajemy pod krzyżem Chrystusowym z Matką Najświętszą i prosimy, świadomi swoich słabości, niewierności, ale i swoich najświętszych pragnień, by kochać. Prosimy, by nas umacniała w tych pragnieniach miłości do Chrystusa — Ona — Matka Bolesna, Ona – Matka Pięknej Miłości, Ona – Matka Kościoła – zakończył metropolita.

Po Mszy św. abp Marek Jędraszewski poświęcił płytę nagrobną kard. Mariana Jaworskiego. 21 maja przypada 37. rocznica nominacji biskupiej wieloletniego metropolity lwowskiego. Kard. Marian Jaworski zmarł 5 września 2020 r. w Krakowie. 11 września po mszy pogrzebowej w bazylice Matki Bożej Anielskiej w Kalwarii Zebrzydowskiej został pochowany w krypcie kaplicy cudownego obrazu Matki Bożej Kalwaryjskiej. Na poświęconej dziś płycie, oprócz biskupiego herbu i dat życia jest prosta inskrypcja zgodna z wolą Zmarłego „+Marian kard. Jaworski – metropolita lwowski – „kardynał Kalwaryjski”. – Wszystko, co najważniejsze otrzymałem przez Matkę Bożą Kalwaryjską – mawiał śp. kard. Marian Jaworski nawiedzając kalwaryjskie sanktuarium. Pod płaszczem Kalwaryjskiej Pani przygotowywał się do święceń kapłańskich, gdy lwowskie seminarium, którego był alumnem przeniesiona właśnie do Kalwarii Zebrzydowskiej.

Poświęcenie płyty nagrobnej kard. Mariana Jaworskiego w Sanktuarium Pasyjno -  Maryjnym w Kalwarii Zebrzydowskiej 21.05.2021 r.

Biuro Prasowe Archidiecezji Krakowskiej
ZOBACZ TAKŻE