STRONA GŁÓWNA / AKTUALNOŚCI / „W KOŁO ARCHIDIECEZJI” – PARAFIA MATKI BOŻEJ KRÓLOWEJ POLSKI W ŁĘTOWEM

„W koło archidiecezji” – parafia Matki Bożej Królowej Polski w Łętowem

Dlaczego kościół parafialny ma kształt chaty? Na jakim szczycie parafianie co roku spotykają się na polowej Mszy świętej? Odpowiedzi na te pytania, i inne ciekawostki dotyczące parafii w Łętowem prezentujemy w pierwszym odcinku wirtualnej wycieczki po naszej archidiecezji.Pierwsze wzmianki o wsi Łętowe pojawiły się w 1596 r. Od początku należała ona do parafii w Mszanie Dolnej. Dopiero w 1925 r., w części wsi o nazwie Folwark, parafianie postawili mały, drewniany kościółek, w którym od czasu do czasu księża z Mszany odprawiali Msze święte. Chwilę później jeden z parafian ofiarował parcele pod nową świątynię. Drewniany kościół przeniesiono w nowe miejsce, rozbudowano go i dobudowano dzwonnicę. Od tego czasu coraz częściej sprawowano w nim Eucharystię.

W 1940 r. z Mszany Dolnej na stałe przybył tu ks. Władysław Magiera, który rozpoczął systematyczne odprawianie Mszy. Kapłan wraz z parafianami prosił kard. Adama Sapiehę, aby erygował parafię. Na mocy dekretu z dnia 31 grudnia 1941 r. została erygowana 1 stycznia 1942 r. parafia Matki Bożej w Łętowem. Wezwanie zostało uzupełnione później, ze względu na czas wojny i nieprzychylność ówczesnych władz. Lecz mieszkańcy wiedzieli, że ich parafia, jak i cała Ojczyzna, oddana jest Królowej Polski.

Powojenna rzeczywistość, w której odczuwalne były braki personalne wśród duchownych spowodowała, iż abp Eugeniusz Baziak zaproponował księżom saletynom podjęcie posługi duszpasterskiej w Łętowem. Służą tam już od 68 lat.

Wspólnotę parafialną cechuje nieustanny dynamizm. Liczne wspólnoty: Grupa Apostolstwa Rodzin Saletyńskich, grupa biblijno-liturgiczna, lektorzy oraz ministranci, schola oraz Rada parafialna stale podejmują typowe dla siebie posługi oraz chętnie włączają się w działania  okolicznościowe. Czym się zajmują i dlaczego warto do nich dołączyć – o tym w materiale!

Ważnym wydarzeniem w życiu parafii była konsekracja kościoła, której dokonał abp Marek Jędraszewski 5 września br. – Takie wydarzenie łączy pokolenia, bo budowa naszego kościoła trwała chwilę. Trudności z pozwoleniem, przemiany społeczno-gospodarcze sprawiały, że dorastaliśmy do tej uroczystości duchowo i materialnie. Konsekracja zwieńczyła dzieło parafian i księży, którzy na przestrzeni lat posługiwali tutaj. Uświadomiła nam jeszcze bardziej, że to jest miejsce szczególne. Uświadomiła też, że jesteśmy Kościołem powszechnym – tak, jak wspomnieliśmy podczas celebracji – ten kościół został oddany nie tylko parafianom, ale też Kościołowi powszechnemu. To sprawia, że nasze patrzenie na wspólnotę Kościoła staje się coraz szersze – wyznał ks. Jan Potoplak, proboszcz parafii.

Kościół charakteryzuje wydłużony, schodzący do ziemi dach, a to sprawia, iż przypomina on beskidzką chatę. Dzięki temu świątynia staje się prawdziwym domem, który jest bliski każdemu mieszkańcowi. Autorem projektu kościoła jest prof. Jan Budziło.

Zapraszamy do śledzenia nowej serii „W koło archidiecezji”, która ukazuje bogactwo i różnorodność parafii Archidiecezji Krakowskiej – w drugi poniedziałek każdego miesiąca o godz. 20 na kanale YouTube AK.

Biuro Prasowe Archidiecezji Krakowskiej
ZOBACZ TAKŻE