STRONA GŁÓWNA / AKTUALNOŚCI / „W KOŁO ARCHIDIECEZJI” – PARAFIA NIEPOKALANEGO SERCA NMP W STRUMIANACH

„W koło archidiecezji” – parafia Niepokalanego Serca NMP w Strumianach

Jakie miejscowości tworzą parafię w Strumianach? Co jest najważniejszym wyzwaniem dla jej duszpasterzy? Skąd określenie „parafia wspólnot”? W dzisiejszym odcinku wycieczki po archidiecezji przyjrzymy się parafii Niepokalanego Serca Najświętszej Maryi Panny w Strumianach.



Parafia w Strumianach powstała w 1957 r., po wydzieleniu się z parafii św. Klemensa w Wieliczce i śś. Apostołów Piotra i Pawła w Bodzanowie. Do tego roku w drewnianym kościółku, który został wybudowany w 1948 r., posługiwali księża z Wieliczki. W 1969 r., dzień przed pierwszą Komunią świętą, drewniany kościół spłonął. Uroczysta Eucharystia odbyła się na jego zgliszczach. Już wtedy parafianie rozpoczęli starania o budowę nowego kościoła.  Obecna świątynia została ukończona w 1981 r., a pobłogosławił ją kard. Franciszek Macharski. Niezmiennie jest ona dla mieszkańców bardzo ważnym miejscem.

Na parafię Niepokalanego Serca NMP składa się pięć miejscowości: Strumiany, Węgrzce Wielkie, Kokotów, część Śledziejowic i Mała Wieś. Jest to stale rozrastająca się wspólnota, którą tworzą rodowici oraz przyjezdni mieszkańcy. Jak wyjaśnia ks. Józef Marek, proboszcz parafii, dotarcie do nowych wiernych i pomaganie im w odnajdywaniu swojego miejsca w Kościele, jest najważniejszym wyzwaniem dla duszpasterzy.

Kapłan wskazuje również na troskę o rozwój duchowy parafii, by kościół był wypełniony żywą obecnością ludzi związanych z Kościołem nie tylko z powodu tradycji. Strumiany nazywa „parafią wspólnot”, bowiem prężnie działają w niej grupy, które gromadzą dzieci i młodzież, dorosłych, starszych oraz rodziny. – Dobrze czuję się wśród tych wiernych, bo mam poczucie, że potrzebują posługi kapłana. Można tu spotkać wielu życzliwych ludzi związanych z Kościołem. To daje siłę do dalszego działania – dzieli się proboszcz.

Kluczowym wydarzeniem dla parafii była konsekracja kościoła, która odbyła się w 40. rocznicę pierwszego błogosławieństwa – 29 maja 2021 r. Akt ten poprzedziło całkowite odnowienie świątyni. – Było to wielkie duchowe przeżycie dla kapłanów i wspólnoty parafialnej. Przygotowanie, które prowadził ks. Mieszczak przed i po uroczystości, pomogło ludziom w przeżyciu tego aktu. Myślę, że to było najważniejsze wydarzenie w życiu parafii. Choćby dla mnie jako proboszcza – wyjaśnia ks. Marek.

Jedną z najliczniejszych wspólnot parafii Niepokalanego Serca NMP są róże różańcowe, których jest 25 – 6 męskich oraz 19 żeńskich. Modlitwę różańcową podejmują również członkowie Wspólnoty Nieustającego Różańca im. Jana Pawła II. 15 dnia każdego miesiąca, w wybraną przez siebie godzinę w ciągu dnia lub nocy, każda z osób przez pół godziny odmawia wyznaczoną część różańca. W ten sposób ponad 100 parafian włącza się w ogólnopolską, nieustającą modlitwę, której główną patronką jest Matka Boża Gietrzwałdzka. Ponadto odmawiają nowennę do Matki Bożej oraz spotykają się na wspólnym różańcu w intencji Ojczyzny i polskiego Kościoła.

Swoim śpiewem uroczystości parafialne uświetnia Stowarzyszenie Chóralne Ziemi Wielickiej im. Jana Pawła II w Strumianach, które w tym roku obchodzi 40-lecie istnienia. 32-osobowy chór działa również na terenie gminy, Krakowa oraz za granicą, wykonując przede wszystkim muzykę sakralną, ale i utwory świeckie. Śpiewem służy także Grupa Twoje Uwielbienie, która prowadzi wieczorne uwielbienia po Mszy świętej w ostatni piątek każdego miesiąca.

W parafii Niepokalanego Serca NMP działają trzy kręgi Domowego Kościoła liczące 14 rodzin. Oprócz spotkań formacyjnych i integracyjnych, małżonkowie i dzieci włączają się w posługę podczas niedzielnych Mszy świętych – w ostatnią niedzielę miesiąca o 9:00 oraz w drugą niedzielę o 12:00. – Jesteśmy w Domowym Kościele od dziewięciu lat. Dzięki temu umacniamy swoją wiarę, umacniamy relacje w rodzinie i z małżonkiem – wyjaśniają Angelika i Roman.

Młodzi i seniorzy zajmują się redakcją miesięcznika parafialnego GOTÓW. Pojawiają się w nim m.in. artykuły dotyczące parafii – relacje z wyjazdów, świadectwa – oraz teksty związane z danym miesiącem. Izabela, która odpowiada za redakcję, zaprasza wszystkich chętnych parafian do współtworzenia GOTÓW.

Służba liturgiczna, która liczy 30 lektorów oraz 30 ministrantów, jest bardzo zaangażowana w swoją posługę. Ks. Marek przyznał, iż praktycznie nie ma Mszy, na której chłopcy by nie służyli. Franek dzieli się, iż jego dziadek i tata byli lektorami, dlatego bez zastanowienia zaczął chodzić na kurs lektorski. Dzięki tej posłudze czuje bliskość Boga oraz poprzez czytanie słowa Bożego doskonali swój język w formie mówionej i pisanej.

W Strumianach działa jeden z najstarszych oddziałów Katolickiego Stowarzyszenia Młodzieży w archidiecezji. Blisko 40 osób spotyka się co piątek na Mszy świętej, a następnie na spotkaniu formacyjnym. Szymon i Klaudia zachęcają do dołączenia, ponieważ w tej wspólnocie można rozwinąć się w wierze i otworzyć się na innych.

Zapraszamy do śledzenia nowych odcinków serii „W koło archidiecezji”, ukazujących bogactwo i różnorodność parafii Archidiecezji Krakowskiej.

Biuro Prasowe Archidiecezji Krakowskiej
ZOBACZ TAKŻE