STRONA GŁÓWNA / AKTUALNOŚCI / “W KOŁO ARCHIDIECEZJI” – PARAFIA ŚW. ANNY W LUSZOWICACH

“W koło archidiecezji” – parafia św. Anny w Luszowicach

Jak powstawał kościół św. Anny? Jaka jest luszowicka wspólnota parafialna i jak przedstawiają się jej plany na najbliższy czas? W trzecim odcinku wirtualnej wycieczki po archidiecezji przenosimy się do parafii św. Anny w Luszowicach.Parafia św. Anny w Luszowicach do 1995 r. była częścią parafii Chrystusa Króla w Balinie. W tymże roku, ówczesny wikariusz parafii w Balinie, ks. Józef Szlachta, otrzymał od kard. Franciszka Macharskiego dekret mianujący go proboszczem parafii w Luszowicach. W lipcu 1996 r., na wydzielonym pod budowę kościoła terenie, rozpoczęto budowę tymczasowej kaplicy. Pierwszą Mszą odprawioną w kaplicy była Pasterka. Wcześniej ks. Szlachta sprawował Eucharystię w Domu Gromadzkim.

W maju 1997 r. kard. Franciszek Macharski poświęcił plac pod budowę kościoła oraz krzyż i tymczasową kaplicę św. Anny. W 2000 r. kard. Macharski dokonał wmurowania kamienia węgielnego poświęconego przez Jana Pawła II. Wtedy też rozpoczęła się budowa kościoła, którego architektem jest Michał Kuczmiński z Katowic. Ks. Szlachta wraz z mieszkańcami Luszowic aktywnie włączali się w tworzenie świątyni. W 2012 r. konsekracji kościoła dokonał kard. Stanisław Dziwisz. – Pracowałam tutaj przy tym kościółku, malowałam boazerię. Myłyśmy, sprzątałyśmy okna, także dla mnie jest to jak mój własny dom – wspomina Janina Maciejowska. – Bardzo chętnie chodziliśmy tutaj sprzątać. Bardzo się cieszę z tej parafii, że mamy swój kościółek i nie musimy chodzić do Balina – dzieli się parafianka.

Od lipca bieżącego roku proboszczem parafii św. Anny jest ks. Zbigniew Pluta. Jak wyjaśnia, od początku został życzliwie przyjęty przez parafian i zawsze może liczyć na wsparcie poprzedniego proboszcza, ks. Szlachty. – Na razie przyglądam się parafianom, chorym, których odwiedzam co miesiąc, i dzieciom, z którymi spotykam się w szkole. Wsłuchuję się w ich głosy i w ich oczekiwania. Wiadomo, że jestem tutaj jeszcze krótko, i chciałbym jeszcze lepiej poznać parafian – wyjaśnia ksiądz. Najbliższe plany duszpasterskie obejmują wyburzenie starej kaplicy i wybudowanie parkingu dla parafian oraz wykończenie kostki wokół kościoła. W dalszej perspektywie jest również 10. rocznica konsekracji kościoła oraz zorganizowanie z tej okazji misji parafialnych.

W parafii działa służba liturgiczna oraz róże różańcowe. W życie wspólnoty parafialnej aktywnie włączają się także: koło gospodyń wiejskich, OSP oraz drużyna sportowa Polonia Luszowice.

Koło gospodyń wiejskich, aktualnie liczące 14 pań, działa już od wielu lat. Angażują się one w organizację uroczystości parafialnych, m.in.: odpustów, procesji Bożego Ciała oraz dożynek. – Oprócz tego bierzemy udział w różnych przeglądach folklorystycznych. Spotykamy się w strażnicy raz w tygodniu, przygotowujemy się do występów, przygotowujemy czasem potrawy lub spotkania, które są organizowane w danym czasie w sołectwie. Prowadzimy stare gry i zabawy dla dzieci w szkole, uczymy je robić kwiatki z bibuły oraz organizujemy konkursy bożonarodzeniowe – przedstawia Jadwiga Pietrzyk, przewodnicząca koła.

Pierwsza róża różańcowa – Najświętszej Marii Panny – powstała ok. 30 lat temu. Aktualnie liczy 20 pań, które spotykają się w pierwszą sobotę miesiąca na różańcu, Mszy św. oraz formacji. – Różaniec to jest najpiękniejsza moja modlitwa. Codziennie go odmawiam, czasem trzy razy dziennie, jak mam tylko czas. To jest bardzo skuteczna modlitwa i bardzo ją lubię – wyznaje Janina Maciejowska.

Zapraszamy do śledzenia nowej serii „W koło archidiecezji”, która ukazuje bogactwo i różnorodność parafii Archidiecezji Krakowskiej – w drugi poniedziałek każdego miesiąca o godz. 20 na kanale YouTube AK.

Biuro Prasowe Archidiecezji Krakowskiej
ZOBACZ TAKŻE