STRONA GŁÓWNA / AKTUALNOŚCI / “W KOŁO ARCHIDIECEZJI” – PARAFIA ŚW. JAKUBA APOSTOŁA W WIĘCŁAWICACH STARYCH

“W koło archidiecezji” – parafia św. Jakuba Apostoła w Więcławicach Starych

W którym roku po raz pierwszy wspomniano o parafii św. Jakuba? Jakie sekcje działają w Parafialnym Klubie Sportowym Jakub Więcławice? W szóstym odcinku naszej wycieczki odwiedzamy parafię pw. św. Jakuba Apostoła w Więcławicach Starych.Najstarsze informacje o parafii św. Jakuba pochodzą z 1326 r. Jest to data pierwszego świętopietrza odprowadzonego do Rzymu. Kolejne informacje przekazują, iż kościół z drzewa modrzewiowego stanął w 1340 r., i nie ulegając żadnym znacznym uszkodzeniom, jedynie remontowany co 100 lat, trwa do dziś w niezmienionej formie. W świątyni znajduje się obraz Madonny z Dzieciątkiem z 1410 r., tryptyk św. Mikołaja z 1477 r., dwie figury – Matki Bożej oraz św. Jana – pochodzące z czasów budowy ołtarza Wita Stwosza. Jest również obraz św. Jakuba, który przypomina o tym, że był to kiedyś kościół stacyjny na drodze do Santiago de Compostela. W 2013 r. kard. Stanisław Dziwisz ogłosił go archidiecezjalnym sanktuarium św. Jakuba Apostoła. Decyzja ta była podyktowana wzrastającym zainteresowaniem kultem św. Jakuba oraz Drogą św. Jakuba. 25 dnia każdego miesiąca w parafii odbywa się nabożeństwo ku czci św. Jakuba. Jak wyjaśnia ks. Ryszard Honkisz, proboszcz parafii, święty ten cały czas go prowadzi i zaskakuje niespodziewanymi momentami wsparcia i pomocy w trudnych chwilach.

Więcławicka parafia składa się z 12 wsi i tworzy ją 3,5 tys. osób. Parafianie bardzo aktywnie włączają się w religijne, kulturalne oraz sportowe wydarzenia. Obok kościoła znajduje się amfiteatr, w którym życie artystyczne tętniło aż do pandemii. Również w tym nietypowym czasie kapłani szukają różnych rozwiązań, by wszyscy parafianie mogli stale uczestniczyć w życiu duchowym parafii. Ks. Honkisz wskazuje, iż wyczekuje powrotu do normalności, by móc m.in. odwiedzać chorych. – Parafia jest moją rodziną. Żyję tu tyle lat i z tymi ludźmi podejmuję zarówno zadania duchowe, duszpasterskie, jak i różnego rodzaju inicjatywy społeczne – dzieli się ks. proboszcz.

W Więcławicach działa kilka wspólnot: Bractwo św. Jakuba, Domowy Kościół, oaza, służba liturgiczna oraz Parafialny Klub Sportowy Jakub Więcławice.

Bractwo św. Jakuba powstało 8 grudnia 2007 r. Liczy ponad 50 osób, a jego członkowie pochodzą nie tylko z Więcławic, ale również z Krakowa, Podhala i Lublina. Jego głównym celem jest rozwój duchowy i promowanie nabożeństwa do św. Jakuba oraz opieka nad Małopolskimi Drogami św. Jakuba w parafii, a także od Sandomierza aż do Szczyrku. Przynajmniej raz w roku członkowie przemierzają szlaki z pędzlami i farbami, by poprawić oznakowania. Nawiązują również kontakty z duszpasterzami parafii, które znajdują się na tej drodze, i wspierają ich materiałami dotyczącymi nabożeństwa św. Jakuba. Członkowie bractwa stale pielgrzymują najpiękniejszą drogą Europy m.in. w ramach Niedzielnego Pielgrzymowania, które przebiega etapami lub pokonując co roku ok. 300 kilometrów w kierunku Santiago. – Jesteśmy jedynym bractwem w Polsce, które jest agregowane do Bractwa św. Jakuba w Santiago, czyli mamy taką duchową łączność z arcybractwem. Pokłosiem tego jest comiesięczne spotkanie 25 dnia każdego miesiąca, kiedy modlimy się w sanktuarium w łączności z sanktuarium w Composteli – mówi Franciszek Mróz, prezes Bractwa. – Innymi istotnymi wydarzeniami są 25 lipca, nasze święto patronalne, oraz 30 grudnia, kiedy spotykamy się na święcie translacji św. Jakuba, czyli przeniesieniu jego relikwii z Jerozolimy do Composteli – tłumaczy F. Mróz.

Domowy Kościół obecnie tworzy 17 małżeństw, które skupiają się w czterech kręgach. Oprócz spotkań formacyjnych małżonkowie uczestniczą we wspólnej Mszy św. raz w miesiącu oraz przygotowują comiesięczną adorację Najświętszego Sakramentu, podczas której modlą się w intencji całej parafii. Całymi rodzinami spotykają się np. na agapie przed wakacjami w ogrodach parafialnych.

Od blisko 20 lat przy parafii działa Parafialny Klub Sportowy Jakub Więcławice. Pomysł na jego stworzenie powstał z chęci zapewnienia młodzieży ciekawej opcji na spędzanie czasu wolnego. W PKS działają następujące sekcje: piłka nożna, szermierka, tenis stołowy, łucznictwo oraz strzelectwo. – Większość z nas jest pasjonatami tych sportów, ma swoje osiągnięcia. Mamy trenerów związkowych, są u nas osoby, które kiedyś reprezentowały kraj na olimpiadzie, ewentualnie są mistrzami albo rekordzistami Polski – wyjaśnia Łukasz Ciałowicz, wiceprezes PKS Jakub Więcławice. – Najmłodsi zawodnicy są z roczników 2012/2013, górny limit zawodników praktycznie nie obowiązuje. Każdy rocznik nadaje się do uprawiania naszych sportów – wskazuje.

Zapraszamy do śledzenia nowej serii „W koło archidiecezji”, która ukazuje bogactwo i różnorodność parafii Archidiecezji Krakowskiej – w drugi poniedziałek każdego miesiąca o godz. 20.oo na kanale YouTube AK.

Biuro Prasowe Archidiecezji Krakowskiej
ZOBACZ TAKŻE