STRONA GŁÓWNA / AKTUALNOŚCI / W MAŁOPOLSCE ZAKOŃCZYŁ SIĘ WIELKI ODPUST TUCHOWSKI

W Małopolsce zakończył się Wielki Odpust Tuchowski

W dniach od 1 do 9 lipca odbył się Wielki Odpust Tuchowski. "Maryjo, naucz nas życia w mocy Bożego Ducha" – tak brzmiało główne hasło tegorocznego odpustu. Każdy dzień miał swój temat. Przez dziewięć kolejnych dni rozważaliśmy owoce Ducha Świętego, które wymienia św. Paweł Apostoł w liście do Galatów (Ga 5,22-23).
 

Podczas odpustu każdy dzień rozpoczynał się od Eucharystii, celebrowanej o godzinie 6.00, na początku której odsłaniany był Cudowny Obraz. Następne Msze Święte sprawowane były o godzinach: 7:00, 9.00, 11.00, 15.00 i 18.30. Ostatnią z nich kończyliśmy zasłonięciem cudownego obrazu Matki Bożej Tuchowskiej. Każdego dnia o godzinie 20.00 odbywał się Wieczór Maryjny, na którym gościliśmy m. in. Orkiestry Dęte, zespoły, a także wraz młodzieżą modliliśmy się podczas czuwania z cyklu Droga wewnętrzna.

Ponadto wierni mogli uczestniczyć w modlitwie Godzinkami ku czci NMP oraz w nabożeństwach różańcowych, Drogi krzyżowej, Koronki do Miłosierdzia Bożego, Nieszporów, Nieustannej Nowenny czy Nabożeństwa do św. Gerarda. Przede wszystkim jednak, każdy mógł przystąpić do Sakramentu Pokuty i Pojednania, który był sprawowany każdego dnia od samego rana, aż do zakończenia ostatniej Mszy Świętej.

Podczas Wielkiego Odpustu do Tronu Matki Bożej Tuchowskiej przybywało wiele pielgrzymek. Zarówno te, które wyruszały z parafii Diecezji Tarnowskiej, jak i pielgrzymki zorganizowane, m. in. Rycerze Kolumba, osób chorych i niepełnosprawnych, strażaków, policjantów i orkiestr dętych, rolników i pszczelarzy oraz ciesząca się wielką popularnością pielgrzymka dzieci.

Podczas odpustu u Tronu Matki Bożej Eucharystię celebrowali m. in. bp Andrzej Jeż, bp Stanisław Salaterski, bp Władysław Lechowicz, bp Władysław Bobowski, bp Leszek Leszkiewicz, bp Antoni Długosz, Przełożony Prowincji Warszawskiej Redemptorystów – o. Janusz Sok CSsR, wikariusz prowincjała – o. Dariusz Paszyński CSsR oraz liczni kapłani i ojcowie, pracujący na całym świecie.

Podczas Wielkiego Odpustu Tuchowskiego Mszę Świętą z udziałem dzieci transmitowało Radio Maryja, natomiast radia RDN Małopolska i RDN Nowy Sącz transmitowały Eucharystię, podczas  której pielgrzymowali ludzie pracy, pracujący za granicą, bezrobotni oraz przedsiębiorcy i pracodawcy.

Tegoroczny Wielki Odpust Tuchowski zgromadził wiele wiernych, którzy licznie przybywali do Tronu Pani Tuchowskiej. Niech Bóg będzie uwielbiony za ten święty czas.

 

Aleksander Ćwik CSsR
Fot. Br. Marcin Wojdan CSsR

ZOBACZ TAKŻE