STRONA GŁÓWNA / AKTUALNOŚCI / W RZYMIE OTWARTO WYSTAWĘ „Z KRAKOWA DO RZYMU. JAN PAWEŁ II NA FOTOGRAFIACH ADAMA BUJAKA”

W Rzymie otwarto wystawę „Z Krakowa do Rzymu. Jan Paweł II na fotografiach Adama Bujaka”

Na Papieskim Uniwersytecie Świętego Tomasza z Akwinu – Angelicum w Rzymie otwarta została w piątek wystawa „Z Krakowa do Rzymu. Jan Paweł II na fotografiach Adama Bujaka”. Wernisaż odbył się w dniu wspomnienia liturgicznego polskiego papieża. W wydarzeniu wziął udział abp Marek Jędraszewski, który przybył do Watykanu na wizytę ad limina Apostolorum.

W Rzymie otwarto wystawę „Z Krakowa do Rzymu. Jan Paweł II na fotografiach Adama Bujaka”

Na ekspozycji zaprezentowano zdjęcia z okresu od milenium Chrztu Polski w 1966 roku, gdy przyszły papież był metropolitą Krakowa, a także z lat jego posługi, kolejnych wizyt w tym mieście w czasie pielgrzymek do ojczyzny aż do ostatniej podróży w 2002 r.

Angelicum to uczelnia księdza Karola Wojtyły, na której kontynuował studia po otrzymaniu święceń kapłańskich w 1946 roku. Ukończył je dwa lata później i otrzymał tytuł doktora za pracę „Problem wiary u świętego Jana od Krzyża”.

Jak zauważyli organizatorzy wystawy, fotografie przedstawiają drogę kapłańską i wydarzenia pontyfikatu św. Jana Pawła II, a także wyjątkowe momenty współczesnej historii Polski, euforię Polaków, skupienie oraz jedność. – Chciałbym, żeby tę siłę zobaczyli ludzie, którzy sobie nie zdają sprawy, że takie wielkie wydarzenia miały miejsce w Krakowie – wyjaśnił 79-letni Adam Bujak, kawaler Orderu Orła Białego. Są też prywatne zdjęcia z pokoju kardynała Wojtyły w pałacu biskupim i spontanicznych spotkań papieża z ludźmi.

Kurator wystawy Magdalena Święch podkreśliła, że prezentowane zdjęcia są „podróżą w przeszłość, okazją do ponownego spotkania z człowiekiem, który był dla twórcy duchowym przewodnikiem”. Jak zauważyła, „chronologia schodzi na drugi plan, a najważniejsze staje się wspomnienie spraw, które autora poruszyły i zafascynowały”

Na wernisaż przybyli ambasadorowie RP we Włoszech i przy Stolicy Apostolskiej, Anna Maria Anders i Janusz Kotański. Obecny był także szef Służby Zagranicznej Arkady Rzegocki, który razem z ambasadorem przy Watykanie złożył wcześniej wieniec przy grobie św. Jana Pawła II w dniu wspomnienia liturgicznego w rocznicę inauguracji pontyfikatu w 1978 roku.

Rzymska ekspozycja została zorganizowana przez Instytut Adama Mickiewicza, Muzeum Narodowe w Krakowie, gdzie była pokazywana w ubiegłym roku, oraz Instytut Polski w Wiecznym Mieście. Otwarta będzie do 9 grudnia.

Również na Angelicum z inicjatywy powołanego przed rokiem Instytutu Kultury św. Jana Pawła II rozpoczęły się właśnie roczne interdyscyplinarne studia – JP2 Studies, których celem jest zgłębianie myśli i dziedzictwa intelektualnego papieża Polaka. Wszystkie zajęcia będą odbywać się w języku angielskim.

Źródło: PAP
Zdjęcia: Włodzimierz Rędzioch
ZOBACZ TAKŻE