STRONA GŁÓWNA / AKTUALNOŚCI / W SANKTUARIUM GAŹDZINY PODHALA UPAMIĘTNIONO ŻOŁNIERZY WALCZĄCYCH NA FRONTACH I I II WOJNY

W sanktuarium Gaździny Podhala upamiętniono żołnierzy walczących na frontach I i II wojny

Salwą armatnią w wykonaniu żołnierzy 21. Brygady Strzelców Podhalańskich zakończyły się w ludźmierskim sanktuarium uroczystości związane z setną rocznicą odzyskania przez nasz kraj niepodległości.

W sanktuarium Gaździny Podhala upamiętniono żołnierzy walczących na frontach I i II wojny

Uroczystości rozpoczęły się w ludźmierskiej bazylice. Wprowadzenia historycznego dokonał nauczyciel Adam Błaszczyk. Następnie rozpoczęła się Msza św. pod przewodnictwem ks. prałata płk. Władysława Kozickiego z 21. Brygady Strzelców Podhalańskich. Jednostka ta uświetniła sobotnie uroczystości w Ludźmierzu.

– Maryja broniła i broni nadal swój lud od niewoli, dzięki posłuszeństwu Bogu. To także nasze powołane, nasza służba. Wiele dziś podstępnych zagrożeń, niekoniecznie zbrojnych. Zło ma dziś różne wyrafinowane formy, niszczy więzy rodzinne. Zło to nie abstrakcja, to realna siła, z którą spotykamy się cały czas, dotyka ona i starszych i młodych – zauważył ks. Kozicki.

Duchowny zaznaczył, że to do walki ze złem Jezus potrzebuje pasjonatów i entuzjastów. – Z takimi ludźmi Najwyższy może wszystko. Tacy właśnie byli żołnierze, których wspominamy. Dla nas ważne jest jeszcze jedno przesłanie, abyśmy nie patrzyli tylko na nich jako na bohaterów, ale postawili sobie pytanie, czy bylibyśmy w stanie poświęcić wszystko dla ojczyzny – zaznaczył ks. płk Kozicki.

Po liturgii dalsza część uroczystości na zakończenie obchodów setnej rocznicy odzyskania przez nasz kraj niepodległości odbyła się przed bazyliką mniejszą. Zostały poświęcone i odsłonięte cztery tablice z nazwiskami żołnierzy z parafii ludźmierskiej, którzy walczyli o wolną Polskę w okresie 1914-1945. Zostaną one następnie umieszczone w specjalnym pomniku. Na tablicach widnieje ponad sto nazwisk żołnierzy walczących dla Niepodległej. Pochodzą oni z różnych części Podhala.

Kapitan Jan Jastrzębski poprowadził Apel Poległych, na zakończenie którego miała miejsce salwa honorowa w wykonaniu żołnierzy z 21 Brygady Strzelców Podhalańskich. Wszystkim za obecność i zaangażowanie w sobotnie uroczystości podziękował ks. Jerzy Filek, kustosz ludźmierskiego sanktuarium.

Uroczystości uświetnili ponadto kapela oraz zespół regionalny “Podhalanie”, orkiestra dęta z Nowego Targu. Były delegacje z pocztami sztandarowymi. Dojechała młodzież wraz z nauczycielami z miejscowych szkół. Przybyli przedstawiciele władz samorządowych oraz duchowni z regionu.

 

KAI
Fot. Joanna Adamik | Archidiecezja Krakowska

ZOBACZ TAKŻE