STRONA GŁÓWNA / AKTUALNOŚCI / WARTO PRZECZYTAĆ – ZACZERPNIJ ZE „ŹRÓDŁA”

Warto przeczytać – zaczerpnij ze „Źródła”

W najbliższą niedzielę, 30 grudnia ukaże się 52. specjalny numer Tygodnika Rodzin Katolickich „Źródło”, który w całości został poświęcony 750-leciu śmierci bł. Salomei.

Warto przeczytać – zaczerpnij ze „Źródła”

Krakowska wspólnota Sióstr Klarysek przeżywa wielki jubileusz, związany z osobą pierwszej polskiej klaryski. Obchody jubileuszowe rozłożone zostały na szereg nowennowych lat, miesięcy, dni. Ten czas sprzyjał poznawaniu tej wyjątkowo radykalnej i duchowo pięknej postaci sprzed wieków. Salomea odkryła, że na Miłość odpowiada się miłością: całkowitą, pełną oddania i rezygnacji z siebie.

Bożena Weber w swoim wywiadzie z Matką Ksienią krakowskiego klasztoru Joanną Długą OSC pyta o jubileuszowe obchody związane ze wspomnieniem 750-lecia śmierci Piastowskiej Księżnej i Mniszki. Siostra Joanna Długa OSC opowiada o franciszkańskim charyzmacie powołaniowym św. Klary, o pamiątkach związanych z bł. Salomeą, a także o przygotowaniach do jubileuszowej nowenny i o współczesnym funkcjonowaniu wspólnoty Sióstr Klarysek.

Na stronach 13–15 przedstawiamy kalendarium życia i pośmiertnego dziedzictwa księżnej córy z rodu Piastów i pierwszej polskiej klaryski.

W artykule pt. „Dziedzictwo i miejsca kultu” zaprezentowaliśmy szczególne miejsca promieniujące kultem piastowskiej księżnej, aż po czasy nam współczesne.

Zwieńczeniem jubileuszowych uroczystości 750-lecia narodzin dla nieba bł. Salomei było po raz pierwszy celebrowane w krakowskiej wspólnocie klariańskiej nabożeństwo Transitus. Na relację z tego wydarzenia zapraszamy do artykułu pt. „Błogosławione odejście”.

Śladem św. Ojca Franciszka i ubogiej św. Matki Klary, Salomea wytrwała na drodze ubóstwa i pokuty, a jej sposób przeżywania ostatnich chwil na ziemi może być pomocą w przygotowaniu się na ten szczególnie ważny moment ludzkiej egzystencji.

Najnowszy numer do nabycia w kościołach, serdecznie zapraszamy do lektury!

Zamówienia „Źródła” można dokonać dzwoniąc pod numer telefonu: 12 423 22 57.

Joanna Banasik/Źródło

ZOBACZ TAKŻE