STRONA GŁÓWNA / AKTUALNOŚCI / WCIĄŻ POTRZEBNA JEST POMOC

Wciąż potrzebna jest pomoc

W środę rano Caritas Archidiecezji Krakowskiej wysłała do Lwowa dwa tiry, które zawiozły do naszych wschodnich sąsiadów agregaty, wózki inwalidzkie, środki medyczne, ubrania i żywność. – Potrzeby są duże, a nawet większe – mówi Krzysztof Kania, kierownik Punktu Socjalnego im. E. Bojanowskiego w Brzegach.

Wciąż potrzebna jest pomoc

– Wysyłamy do Lwowa 13 agregatów, które za pośrednictwem Caritas Spes Archidiecezji Lwowskiej, trafią do potrzebujących. Jest to możliwe dzięki fundacji ze Stanów Zjednoczonych Catholic World Mission, która dostarczyła środki finansowe na ten cel  – mówi dyrektor krakowskiej Caritas, ks. Tomasz Stec. – Ciągle brakuje żywności. Każda ilość jest potrzebna. Niezbędne są również środki opatrunkowe i medyczne, a także urządzenia medyczne: ciśnieniomierze, glukometry. Dzięki darowiźnie z Francji w najbliższym czasie będziemy wysyłać do lwowskiego szpitala wózki inwalidzkie. Prokuratorzy i pracownicy Prokuratury Okręgowej w Krakowie i podległych jej prokuratur rejonowych zakupili specjalne plecaki dla lekarzy i ratowników, wyposażone w podstawowe produkty pierwszej medycznej pomocy. Do każdego plecaka dołączona jest pocztówka z Krakowa i słowa wsparcia – zaznacza.

– Organizujemy transporty humanitarne w głąb Ukrainy. Potrzeby są duże, a nawet większe – mówi Krzysztof Kania. – Potrzebujemy produktów z długą datą ważności, konserw mięsnych i rybnych, wody, kasz, mleka w kartonach, batonów energetycznych, środków czystości i chemicznych, a także żywności dla dzieci: słoiczków, kaszek, mleka w proszku. Zgłaszamy zapotrzebowanie na wiosenną odzież w bardzo dobrym stanie, a najlepiej nową. Brakuje butów i skarpetek dla mężczyzn – wylicza. – Pomoc potrzebna jest zarówno tam, na Ukrainie, jak i tu na miejscu. Codziennie zgłasza się do nas kilkadziesiąt rodzin, dla których wydajemy paczki żywnościowe. Mamy informacje od tych, którzy pracują na Ukrainie i docierają do mniejszych miejscowości w głębi kraju, że żywność do sklepów dostarczana jest tylko raz w tygodniu i ludzie zaczynają głodować. Nasza pomoc często dociera wcześniej i jest bardzo wyczekiwana – zaznacza.

– Bywają dni, kiedy brakuje nam rąk do pracy. Zachęcam do wpisywania się w interaktywny grafik dyżurów. Wszystkie informacje na ten temat udziela nasze centrum wolontariatu – informuje Krzysztof Kania. – Prosimy też zespoły parafialne, aby na swoim terenie organizowali zbiórki. Czas Świąt sprzyja akcjom charytatywnym, dlatego motywujmy i inspirujmy do działania! – podkreśla ks. Stec i dodaje, że krakowska Caritas, obok zaangażowania w  liczne akcje mające na celu wsparcie Ukrainy, równolegle prowadzi akcję pomocową dla wszystkich potrzebujących.

Dary najlepiej przywozić bezpośrednio do magazynu w Brzegach. Punkt Socjalny im. E. Bojanowskiego w Brzegach działa od poniedziałku do piątku w godzinach od 6-18, a w soboty od 9-14.

Przypominamy, że wciąż można włączyć się w akcję „Paczka dla Ukrainy”. Szczegóły tutaj.

Biuro Prasowe Archidiecezji Krakowskiej

Galeria

ZOBACZ TAKŻE