STRONA GŁÓWNA / AKTUALNOŚCI / WEEKEND MAJOWY NA WZGÓRZU TAIZÉ – ZAPROSZENIE

Weekend majowy na wzgórzu Taizé – zaproszenie

Bracia Franciszkanie po raz drugi zapraszają młodzież na wyjazd do wioski Taizé we Francji na kilka dni modlitwy i refleksji w międzynarodowym gronie rówieśników. W tym roku odbędzie się on w dniach od 30 kwietnia do 6 maja. W ramach międzynarodowego i ekumenicznego spotkania we francuskiej wiosce odbywają się wprowadzenia biblijne, prace w grupach dzielenia oraz modlitwa z kanonami Taizé o pokój na świecie. Nie brakuje czasu na spotkania integracyjne, wspólne spacery, posiłki, a także działania o charakterze wolontaryjnym na rzecz wszystkich przebywających na wzgórzu Taizé.

Weekend majowy na wzgórzu Taizé – zaproszenie

W ubiegłym roku na przełomie kwietnia i maja kilkudziesięcioosobowa grupa młodych ludzi z Krakowa spędziła tydzień we francuskiej wiosce Taizé w ramach wyjazdu zorganizowanego przez braci franciszkanów, którzy są odpowiedzialni za comiesięczne spotkania z modliwą Taizé przy Bazylice św. Franciszka z Asyżu oraz wyjazdy na Europejskie Spotkania Młodych Taizé w okresie bożonarodzeniowym. Także w tym roku, w dniach od 30 kwietnia do 6 maja będzie okazja doświadczyć wyjątkowych chwil w grupie franciszkańskiej podczas międzynarodowego i ekumenicznego spotkania we francuskiej wiosce.

Pobyt na wzgórzu Taizé jest czasem pełnym radości i pozytywnej energii, przeżywanym w spotkaniach z młodymi ludźmi, którzy przybywają do wioski z całego świata, aby zatrzymać się przy źródle, z którego mogą zaczerpnąć sił do stawiania czoła codziennym obowiązkom. Sprzyjają temu liczne okazje do integracji, a także piękne miejsca, gdzie można odpocząć i spędzić czas na rekreacji. Długie spacery wśród zielonych wzgórz, ogród ciszy czy wieczorne spotkania to tylko niektóre z atrakcji pobytu w Taizé. Ciekawym i niezwykle integrującym doświadczeniem są działania o charakterze wolontaryjnym na rzecz wszystkich przebywających w wiosce.

Najważniejszym punktem każdego dnia na wzgórzu jest czas modlitwy. Poranna Msza św., uczestnictwo w odbywających się trzy razy dziennie modlitwach z kanonami Taizé, a także osobiste refleksje w ciszy (w miejscowym romańskim kościółku bądź na łonie natury) – każdy pielgrzym może tu odnaleźć najlepszą dla siebie formę spotkania z Bogiem. W tym wyjątkowym miejscu jest więc wiele możliwości poszukiwania komunii z Ojcem. Na nowo staje się możliwe odkrycie wewnętrznego pokoju, odnalezienie sensu życia i sił do dalszego działania. Dzięki doświadczeniu życia z innymi w prostocie można uświadomić sobie, że codzienność jest miejscem, w którym czeka na nas Chrystus. Niektórzy młodzi ludzie szukają swojego powołania, jak iść za Chrystusem.

Pobyt we francuskiej wiosce Taizé to także doświadczenie, obfitujące w różnorodność myśli oraz konfrontacje poglądów a zarazem okazja do podejmowania prób poszukiwania tego, co łączy wszystkich chrześcijan – bez względu na denominacje. W ramach międzynarodowego i ekumenicznego spotkania odbywają się oprócz wspólnej modlitwy o pokój na świecie także wprowadzenia biblijne oraz prace w grupach dzielenia, podczas których nie brakuje żarliwych dyskusji, nurtujących pytań i niezwykle ciekawych odpowiedzi.

Pobyt na wzgórzu Taizé – pełen radości, uśmiechów, dobra i miłości – jest niewątpliwie czasem budowania przyjaźni, a także relacji, opartych na pokoju oraz wzajemnym zaufaniu. To również wielka szansa na odnalezienie Boga i spotkanie Go na nowo – w modlitwie, drugim człowieku oraz przyrodzie.

 

Monika Jaracz | Archidiecezja Krakowska
Fot. Monika Jaracz | Archidiecezja Krakowska

 

Trwają zapisy na wiosenny wyjazd z franciszkanami do wioski Taizé, na który można zgłaszać się pod linkiem: Do Taizé z Franciszkanami

Comiesięczne wydarzenia: Czuwania Taizé u franciszkanów

 

Galeria

ZOBACZ TAKŻE