STRONA GŁÓWNA / AKTUALNOŚCI / “WIARA, NADZIEJA, MIŁOŚĆ” – KONCERT NA 100-LECIE STOSUNKÓW DYPLOMATYCZNYCH MIĘDZY POLSKĄ A STOLICĄ APOSTOLSKĄ

“Wiara, nadzieja, miłość” – koncert na 100-lecie stosunków dyplomatycznych między Polską a Stolicą Apostolską

- Wspaniałym koncertem "Wiara, nadzieja, miłość" w wykonaniu Piotra Rubika w tym wyjątkowym i historycznym miejscu oraz uroczystą Mszą świętą, którą odprawimy jutro w katedrze na Wawelu, zamykamy rok jubileuszowy obchodów 100-lecia przywrócenia relacji dyplomatycznych pomiędzy Stolicą Apostolską i Polską - mówił nuncjusz apostolski w Polsce, abp Salvatore Pennacchio podczas muzycznego widowiska, które odbyło się w sobotę 23 listopada w kopalni soli "Wieliczka".

“Wiara, nadzieja, miłość” – koncert na 100-lecie stosunków dyplomatycznych między Polską a Stolicą Apostolską

Abp Salvatore Pennacchio w Wieliczce przypomniał, że uroczystości łączą się także z 100. rocznicą mianowania pierwszego nuncjusza apostolskiego w odrodzonej Polsce, prałata Achille Rattiego, późniejszego papieża Piusa XI. Nuncjusz Ratti był wyjątkową postacią, która podbiła serca Polaków. W 1920 r., gdy Warszawa była zagrożona przez bolszewików, prałat pozostał w mieście, aby wspomagać obrońców stolicy. M.in. za to został później odznaczony orderem Orła Białego, na zawsze pozostając w pamięci Polaków i trwale wpisując się w historię stosunków dyplomatycznych między Rzeczpospolitą a Stolicą Apostolską.

Te niezwykłe rocznice uczczono koncertem “Wiara, nadzieja, miłość” w komorze Warszawa. Audytorium wysłuchało kilkunastu utworów pochodzących z oratoriów Piotra Rubika, m.in. “Wolność” z “Kantaty polskiej”, skomponowanej z okazji 100. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości.

– Nasza kopalnia to dobre miejsce do świętowania. Dobre, o ile nie najlepsze, bo wykute z ciężkiej pracy, wykute z trudu oraz z wiary i tradycji górników tutaj pracujących – mówił Zbigniew Zarębski, prezes zarządu kopalni soli “Wieliczka”, podkreślając, że przez wieki zawieruch historycznych górnicy nigdy nie pozwolili zabrać sobie wiary i te wartości pozostają nadal aktualne, bo to właśnie na ich fundamencie budowany był górniczy patriotyzm.

Przy tej okazji dyrektor poinformował także, że abp Salvatore Pennacchio został ambasadorem kopalni soli “Wieliczka”, a wyróżnienie zostanie mu przyznane 4 grudnia we wspomnienie św. Barbary, patronki górników.

Stosunki dyplomatyczne między Polską a Stolicą Apostolską zostały wznowione w 1919 r., po ponad 120 latach przerwy. 30 marca Stolica Apostolska w sposób formalny uznała istnienie odrodzonego państwa Polskiego. 6 czerwca prałat Achille Ratti został mianowany Nuncjuszem Apostolskim w Polsce i podniesiony do godności arcybiskupa. 19 lipca złożył listy uwierzytelniające na ręce Naczelnika Państwa Józefa Piłsudskiego. Oznaczało to wznowienie pełnych relacji dyplomatycznych pomiędzy Rzecząpospolitą Polską a Stolicą Apostolską.

Odpowiedzią ze strony polskiej na mianowanie nuncjusza w Warszawie było mianowanie 1 lipca 1919 r. posłem nadzwyczajnym i ministrem pełnomocnym przy Stolicy Apostolskiej prof. Józefa Wierusza-Kowalskiego, wybitnego fizyka. 27 listopada 1924 r. poselstwo polskie przy Stolicy Apostolskiej zostało podniesione do rangi Ambasady I klasy.

Karolina Zając | Biuro Prasowe Archidiecezji Krakowskiej

FOTORELACJA

Galeria

ZOBACZ TAKŻE