STRONA GŁÓWNA / AKTUALNOŚCI / WICEPROWINCJAŁ SALWATORIANÓW BISKUPEM W AUSTRALII

Wiceprowincjał salwatorianów biskupem w Australii

Ks. Karol Kulczycki SDS, wiceprowincjał Polskiej Prowincji Towarzystwa Boskiego Zbawiciela (Księża Salwatorianie) w Krakowie został mianowany biskupem diecezji Port Pirie w Australii. Decyzję Ojca Świętego Franciszka ogłosiła dziś w południe Stolica Apostolska.

Wiceprowincjał salwatorianów biskupem w Australii

Karol Kulczycki urodził się 19 października 1966 r. w Górze na Dolnym Śląsku. Jest absolwentem technikum samochodowego w Głogowie. W 1987 r. wstąpił do Towarzystwa Boskiego Zbawiciela. W Bagnie koło Wrocławia odbył najpierw nowicjat, a później rozpoczął studia filozoficzno-teologiczne. 28 maja 1994 r. przyjął święcenia kapłańskie z rąk kard. Franciszka Macharskiego w sanktuarium Matki Bożej Fatimskiej w Trzebini.

W latach 1994-1997 związany z Salwatoriańskim Ośrodkiem Powołań – najpierw jako referent, a później jako dyrektor. W 1997 r. wyleciał do pracy duszpasterskiej w Australii. Był wikariuszem w parafii Esperance (Zachodnia Australia) i w Willetton (Perth). W 2001 r. został proboszczem parafii Merredin (Zachodnia Australia) i kapelanem Chisholm College w Bedford (Perth). W latach 2005-2009 był proboszczem parafii Greenmount (Perth). W latach 2010-2018 był superiorem Regionu Australijskiego Salwatorianów, a także kapelanem Prendiville College w Ocean Reef (Perth) i wikariuszem parafii Ocean Reef. W latach 2011-2017 pracował również w zarządzie komisji archidiecezjalnej „Catholic Outreach” w Perth, a w latach 2013-2018 był członkiem salwatoriańskiej międzynarodowej komisji ds. powołań. Od 2018 r. jest członkiem salwatoriańskiej międzynarodowej komisji ds. komunikacji.

W 2018 r. ks. Karol Kulczycki został wybrany wikariuszem prowincjalnym Polskiej Prowincji Salwatorianów i po ponad 20 latach posługi w Australii wrócił wówczas do Polski.

ZOBACZ TAKŻE