STRONA GŁÓWNA / AKTUALNOŚCI / WIECZÓR UWIELBIENIA #STAŃISŁAW

Wieczór uwielbienia #STAŃiSŁAW

11 maja 2024 r. w przededniu uroczystej procesji ku czci św. Stanisława z Wawelu na Skałkę odbyło się wydarzenie #STAŃiSŁAW – wyjątkowy wieczór uwielbienia przy Ołtarzu Trzech Tysiącleci.

Ks. Marcin Filar zwrócił uwagę, że celem wydarzenia #STAŃiSŁAW jest przybliżenie krakowskiej młodzieży sylwetki św. Stanisława w sposób żywy i aktualny, a tym samym włączenie jej w duchowe dziedzictwo Krakowa. Służyć temu miało przekazanie niezbędnej wiedzy, odwiedzenie miejsc związanych z patronem Polski – Wawelu i Skałki, ale także poprowadzenie młodych do modlitwy, czyli uwielbienia i adoracji Najświętszego Sakramentu.

Archidiecezjalny Duszpasterz Młodzieży zauważył, że dziś w nocy (z 11 na 12 maja) przypada 78. rocznica męczeńskiej śmierci ks. Michała Rapacza, który 15 czerwca zostanie ogłoszony błogosławionym. W ramach sobotniego wydarzenia jego uczestnicy mogli zapoznać się z sylwetką proboszcza z Płok odwiedzając krakowskie seminarium duchowne.

Na początku wieczornej liturgii na Skałce o. Mariusz Tabulski OSPPE zauważył, że Ołtarz Trzech Tysiącleci, przy którym odbywało się nabożeństwo, łączy symbolicznie świętych z trzech etapów rozwoju Kościoła w Polsce. – Pierwsze tysiąclecie to chrzest i św. Wojciech. Drugie tysiąclecie to bierzmowanie i św. Stanisław. Trzecie tysiąclecie to Eucharystia i św. Jan Paweł II. Taki jest najgłębszy sens tego miejsca – mówił przeor klasztoru na Skałce.

– Modlimy się dzisiaj w intencji całego Krakowa. Rozpoczynamy coś nowego – stajemy i sławimy – mówił ks. Marcin Filar zapowiadając dwa świadectwa, które miały poprowadzić zgromadzonych do uwielbienia Jezusa w Najświętszym Sakramencie animowanego przez zespół PAW.

Członkowie wspólnoty Chrystus w Starym Mieście wyszli na bulwary wiślane, aby zapraszać spacerujących na adorację. W czasie trwania modlitwy na Skałce była też okazja do skorzystania z sakramentu pokuty i pojednania.

Błogosławieństwa obecnym na Skałce udzielił bp Robert Chrząszcz, który w krótkim słowie na dobranoc odwołał się do bulli papieża Franciszka zwołującej Rok Święty 2025 – „Spes non confundit” (Nadzieja zawieść nie może). Papież w tym dokumencie zwraca uwagę, że fundamentem dla chrześcijan jest wiara w życie wieczne. Ojciec Święty zachęca do odkrycia daru nowego życia w sakramencie chrztu świętego. Podkreśla znaczenie świadectwa męczenników. „Musimy strzec ich świadectwa, aby nasza nadzieja była owocna”. – My tu jesteśmy dzisiaj, aby strzec świadectwa św. Stanisława Biskupa i Męczennika – mówił krakowski biskup pomocniczy. Przypomniał porównanie kard. Karola Wojtyły, który często nazywał męczeństwo św. Stanisława bierzmowaniem Kościoła w Polsce po chrzcie zawdzięczanym św. Wojciechowi.

Bp Robert Chrząszcz zachęcił młodzież, aby stawała przy Chrystusie na wzór Heleny Kmieć, której proces beatyfikacyjny rozpoczął się wczoraj. Podsumował słowami Jezusa z Ewangelii wg św. Mateusza, które były na karteczce wylosowanej przez niego w czasie uwielbienia: „Przyjdźcie do mnie wszyscy, którzy utrudzeni i obciążeni jesteście, a ja was pokrzepię”.

#STAŃiSŁAW | Droga - Archiwum Kapitulne, katedra na Wawelu i Wyższe Seminarium Duchowne Archidiecezji Krakowskiej 11.05.2024 r.