STRONA GŁÓWNA / AKTUALNOŚCI / WIELKOPOLSKA PIELGRZYMKA “OD MIŁOSIERDZIA DO MIŁOSIERDZIA” DOTARŁA DO ŁAGIEWNIK

Wielkopolska Pielgrzymka “Od Miłosierdzia do Miłosierdzia” dotarła do Łagiewnik

95 pątników Wielkopolskiej Pieszej Pielgrzymki ,,Od Miłosierdzia do Miłosierdzia’’ dotarło w niedzielę do Sanktuarium Miłosierdzia Bożego w Łagiewnikach. W tym roku pielgrzymom towarzyszyło hasło: „W mocy Bożego Ducha”.
 

Pomysłodawcą Wielkopolskiej Pieszej Pielgrzymki odbywającej się już po raz siedemnasty pod hasłem ,,Od Miłosierdzia do Miłosierdzia’’ jest ks. prał. Andrzej Szudra, kustosz Sanktuarium Miłosierdzia Bożego w Ostrowie Wielkopolskim.

Pielgrzymi szli w łączności z Pieszą Poznańską Pielgrzymką na Jasną Górę. Z Ostrowa Wielkopolskiego pątnicy wyruszyli 10 lipca. – W grupie są osoby, które idą z nami już od Czarnkowa, czyli od 4 lipca i pokonują ok. 500 km – zaznaczył duchowny. Pielgrzymi z Doliny Miłosierdzia w Częstochowie 16 lipca ruszyli w kierunku Łagiewnik, gdzie dotarli w niedzielę.

W tym roku w pielgrzymce kroczyło 95 pątników, w tym 4 kapłanów, 1 diakon, i 2 kleryków. Najstarsi uczestnicy to Edward i Jadwiga liczący 79 lat, a najmłodszy to 2-letni Maciej.

Jak podkreśla ks. prał. Andrzej Szudra w tym roku patronem pielgrzymki był Bóg Ojciec. – Bóg Ojciec to Ten, który kocha człowieka i pragnie jego zbawienia, choćby był on wielkim grzesznikiem. Chce, aby człowiek miał odwagę przyjść do Boga, zaufać Mu i powierzyć różne trudne sprawy. Każdego dnia trzeba nam brać na swoje ramiona krzyż naszej codzienności, bo bez tego krzyża nie ma zbawienia. W tej pielgrzymce chcemy prosić o te siły i łaski potrzebne do dźwigania krzyża – powiedział dyrektor pielgrzymki.

Duchowny dodał, że tegoroczna pielgrzymka miała charakter dziękczynny, ponieważ parafia Miłosierdzia Bożego w Ostrowie Wielkopolskim przeżywa 25. rocznicę jej powstania. – Chcemy dziękować Bogu za to wszystko, co przez te lata stało się naszym udziałem, bo jak okazuje się 17 lat temu, kiedy nie mogliśmy dostać zgody na budowę kościoła, to po tej pielgrzymce takie pozwolenie otrzymaliśmy – wspomina ks. Szudra.

Ojcem duchownym pielgrzymki był ks. Michał Włodarski, wikariusz parafii pw. św. Andrzeja Boboli w Krotoszynie, który każdego dnia głosił konferencje. – Tematyka była związana z orędziem Boga Ojca, które zostało przekazane w 1932 roku matce Eugenii Ravasio. To była włoska zakonnica, do której przyszedł Bóg Ojciec i przekazał jej swoje słowo. To orędzie jest zatwierdzone przez Kościół. Jako Fundacja Abba Pater, w której działam propagujemy to orędzie Boga Ojca w naszej diecezji kaliskiej – tłumaczy ojciec duchowny.

Z kolei kapelan pielgrzymki ks. Jakub Grzybowski, wikariusz Sanktuarium Miłosierdzia Bożego w Ostrowie Wielkopolskim, podkreśla, że rolą kapelana jest towarzyszenie duchowe pielgrzymom, prowadzenie modlitw porannych i w godzinie Miłosierdzia, głoszenie Słowa Bożego i sprawowanie sakramentów świętych.

W pielgrzymkę wpisują się także pielgrzymi duchowi, którzy codziennie łączyli się poprzez Radio Rodzina Diecezji Kaliskiej, gdzie każdego dnia o godz. 15.00 odmawiana była koronka do Miłosierdzia Bożego, a po niej można było wysłuchać relacji z trasy i konferencji ojca duchownego.

Pielgrzymi duchowi spotykali się także na modlitwie w Sanktuarium Miłosierdzia Bożego w Ostrowie Wielkopolskim. Opiekę nad pielgrzymami sprawował ks. kan. Bogumił Kempa, oficjał Sądu Biskupiego w Kaliszu. Grupa duchowych pątników dotarła w niedzielę, 21 lipca, do Łagiewnik, aby powitać utrudzonych pielgrzymów i uczestniczyć wraz z nimi we Mszy św. sprawowanej w Sanktuarium Miłosierdzia Bożego w Krakowie – Łagiewnikach.

 

KAI

ZOBACZ TAKŻE