STRONA GŁÓWNA / AKTUALNOŚCI / WIELKOPOSTNE SKARBONKI CARITAS POMOGĄ SENIOROM

Wielkopostne skarbonki Caritas pomogą seniorom

130 parafii archidiecezji krakowskiej zaangażowało się w akcję Caritas „Jałmużna Wielkopostna”, przeprowadzaną pod hasłem „Dar juniora dla seniora”.

Wielkopostne skarbonki Caritas pomogą seniorom

Do zainteresowanych parafii krakowska Caritas wysłała ponad 15 000 tekturowych skarbonek, do których dzieci i młodzież, a czasem całe rodziny, będą wrzucać drobne sumy zaoszczędzone dzięki wielkopostnym wyrzeczeniom. Konkretne przeznaczenie zebranych ofiar wybierają lokalni organizatorzy akcji. Najczęściej są to katecheci, którzy na lekcjach religii tłumaczą dzieciom sens postu, modlitwy i jałmużny jako tradycyjnego przygotowania do Świąt Wielkanocnych. Caritas prosi, by wybierać cele bliskie i zrozumiałe dla dzieci, które pomogą im lepiej zrozumieć sens podjętych działań.

Akcja ma charakter edukacyjny, ma otwierać oczy dzieci na potrzeby osób starszych i chorych, a równocześnie podsuwać im konkretną propozycję zaangażowania się w pomoc. Rezygnacja z jakiejś drobnej przyjemności, na przykład słodyczy i przeznaczenie tych pieniędzy na wsparcie dla osoby potrzebującej ma wyrabiać w dzieciach nawyk dzielenia się.

W tegorocznym Orędziu na Wielki Post papież Franciszek napisał: „Także dzisiaj ważne jest wezwanie ludzi dobrej woli do dzielenia się swoimi dobrami z najbardziej potrzebującymi poprzez jałmużnę, jako formę osobistego uczestnictwa w budowaniu świata bardziej sprawiedliwego”. Mamy nadzieję, że te drobne dziecięce ofiary także się do tego przyczynią.

Od 15 lat akcja „Jałmużna wielkopostna” ma charakter ekumeniczny. Caritas prowadzi ją wspólnie z Eleos Kościoła Prawosławnego, Diakonią Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego i Diakonią Kościoła Ewangelicko-Reformowanego.

Agnieszka Homan | Caritas Archidiecezji Krakowskiej
ZOBACZ TAKŻE