STRONA GŁÓWNA / AKTUALNOŚCI / WKRÓTCE 10. FESTIWAL PIENINY-KULTURA-SACRUM W KROŚCIENKU NAD DUNAJCEM

Wkrótce 10. Festiwal Pieniny-Kultura-Sacrum w Krościenku nad Dunajcem

Koncerty organowe i kameralne, wystawy i prezentacja „Filozofii po góralsku” ks. Józefa Tischnera złożą się na program 10. Edycji Festiwalu Pieniny-Kultura-Sacrum. Wydarzenie odbędzie się w dniach 19 lipca-17 sierpnia w Krościenku nad Dunajcem. W koncercie finałowym wystąpią trzej księża - tenorzy.
 

Festiwalowa muzyka zabrzmi w dwóch krościeńskich świątyniach: w zabytkowym kościele pw. Wszystkich Świętych przy Rynku i w nowym, pw. Chrystusa Dobrego Pasterza. Muzyczne propozycje zostaną wzbogacone o wystawy – autorstwa Ewy Majerczak, Stowarzyszenia Artystów Pienińskich oraz Polskiego Stowarzyszenia na rzecz Osób z Niepełnosprawnością Intelektualną, Koło w Szczawnicy.

W tym roku, poza plejadą znakomitych polskich artystów, do Krościenka przyjadą goście z Włoch, Węgier i po raz pierwszy z Chin. Prezentowana przez wirtuozów muzyka obejmie cztery stulecia dziejów, rozpoczynając od form europejskiego baroku, aż po improwizację i współczesne góralskie prezentacje.

Festiwal zainauguruje 19 lipca „Filozofia po góralsku” ks. Józefa Tischnera w wykonaniu aktora Jerzego Treli, któremu na organach towarzyszyć będzie Marek Stefański oraz kapela Jaśka Kubika z Krościenka n. Dunajcem. Wydarzenie odbędzie się w kościele pw. Chrystusa Dobrego Pasterza o godz. 19.00.

W koncercie finałowym, który odbędzie się w tym samym miejscu 17 sierpnia o godz. 19.00 wystąpi węgierski organista Sylvester Rosstetter, zespół Servi Domini Cantores oraz trzej duchowni – tenorzy: ks. Rafał Kobyliński SJ, ks. Zdzisław Madej i ks. Paweł Sobierajski.

Oprócz koncertów muzyki organowej i kameralnej w zaplanowano też wystawy. Będzie można zobaczyć plenerową ekspozycję rękodzieła artystycznego i malarstwa zorganizowaną przy współpracy ze Stowarzyszeniem Artystów Pienińskich a połączoną z występem lokalnej Kapeli Jaśka Kubika. Z kolei wystawa Pod Niebem Pienin przygotowało Polskie Stowarzyszenie na rzecz Osób z Niepełnosprawnością Intelektualną, Koło w Szczawnicy.

„Jestem przekonana, iż zarówno mieszkańcy Pienin, jak też turyści tak licznie odwiedzający ten piękny region Małopolski w okresie letnim, odnajdą w festiwalowym kalendarzu niejedną adresowaną do siebie propozycję artystyczną – podkreśla Agnieszka Radwan-Stefańska, dyrektor Festiwalu. Zapewnia, że niepowtarzalna pienińska natura tworzy też unikalny kontekst dla kultury.

Organizatorem Festiwalu jest Fundacja Promocji Kultury i Sztuki ARS PRO ARTE, głównego organizatora festiwalu. W przygotowanie wydarzenia włącza się także krościeńska parafia pw. Wszystkich Świętych .

Festiwal współfinansują: Województwo Małopolskiego, Powiat Nowotarskiego, Gmina Krościenko n. Dunajcem, Małopolska Agencja Rozwoju Regionalnego.

 

KAI

ZOBACZ TAKŻE