STRONA GŁÓWNA / AKTUALNOŚCI / WOLONTARIAT PODCZAS ŚWIATOWEGO DNIA UBOGICH

Wolontariat podczas Światowego Dnia Ubogich

Archidiecezja Krakowska poszukuje wolontariuszy do pomocy przy obchodach Światowego Dnia Ubogich. Wolontariusze mają pomagać przy licznych wydarzeniach, które potrwają w Krakowie od 11 do 18 listopada.

Wolontariat podczas Światowego Dnia Ubogich

– Żeby być wolontariuszem trzeba mieć otwarte serce na ludzi i trochę wolnego czasu. Wolontariuszem może być każdy – zapewnia Magdalena Kula, koordynator wolontariatu. Potrzeba wielu osób, żeby zapewnić obsługę wydarzeń w Namiocie Spotkań na Małym Rynku, w Kościele św. Barbary czy Arcybractwie Miłosierdzia.

Do zadań wolontariuszy, zgodnie z ich predyspozycjami, należeć będzie m.in. pomoc przy bufecie, gdzie osobom ubogim wydawana będzie kawa, herbata i poczęstunek oraz obsługa punktu informacyjnego, gdzie każdy gość namiotu będzie mógł dowiedzieć się, jakie zajęcia i koncerty w danym momencie się odbywają, gdzie można skorzystać z pomocy doradców – pracowników socjalnych czy psychologów, gdzie i jak skorzystać z pomocy medycznej lub dentystycznej, a także gdzie przyjmują fryzjerzy i wizażyści.

Wolontariusze mają także po prostu przebywać z ludźmi ubogimi i bezdomnymi podczas trwania obchodów Światowego Dnia Ubogich. – W czasie zeszłorocznego tygodnia ŚDU wszelkie granice międzyludzkie zatarły się. Nie było ważne, kto kim jest czy co robi w życiu. Wolontariusze byli wszędzie i bardzo dobrze sobie radzili z osobami bezdomnymi i ubogimi – zauważa Magda, która w tym roku ponownie chce posługiwać w Namiocie Spotkań. – Do tego namiotu przyszły osoby, które w jakiś sposób mają w sercu osoby bezdomne i dla których są oni ludźmi takimi, jak oni – zauważa wolontariuszka.

Poszukiwani są także wolontariusze do posługi modlitewnej podczas Modlitewnego Jerycha – stałej adoracji Najświętszego Sakramentu, która odbywać się będzie w Kościele św. Barbary przy Małym Rynku. Nowością w tym roku będą Patrole ŚDU. – Małe grupy osób zaopatrzone w ciepłe napoje i informacje o ŚDU, a przede wszystkim w dobre słowo i czas, który chcą poświęcić na spotkanie z ubogimi będą wychodzić w godz. 16.00-18.00 poza Namiot, aby dotrzeć z zaproszeniem i informacją o ŚDU do ubogich i bezdomnych – mówi Joanna Malec, współodpowiedzialna za tę formę posługi.

Patrole powstały z inicjatyw grup, które w ciągu całego roku starają się wychodzić do osób potrzebujących w centrum Krakowa – Wspólnota przy św. Mikołaju robi to w środy, wolontariusze inicjatywy Zupa na Plantach w niedziele. – To najlepszy sposób, żeby dotrzeć do ubogich – podkreśla Karol Wilczyński ze Wspólnoty przy św. Mikołaju. – My będziemy posługiwać po to, by nie ograniczać tego spotkania tylko do namiotu, bo to też nie o to chodzi. Jeżeli ktoś będzie chciał zostać na swojej ławce i tam siedzieć, to my mu zaniesiemy kanapki i jeśli się da to ciepły posiłek – dodaje Wilczyński.

Zeszłoroczni wolontariusze podkreślają, jak dla nich było to ważne przeżycie. – W zgiełku tego świata, wśród nieustannych trosk i zmartwień, tak łatwo zgubić to, co najważniejsze w naszym życiu – miłość. Dopiero podczas ŚDU, zrozumiałam, że prawdziwe szczęście daje służba bliźniemu – wspomina Joanna, która posługiwała podczas I ŚDU w Archidiecezji Krakowskiej. – Dotychczas, widząc osoby biedne, zaniedbane i zepchnięte na margines społeczeństwa, odwracałam wzrok, zamykałam swe serce, czując przy tym jednocześnie smutek… Dopiero w tamtych dniach, Bóg otworzył mi oczy i pozwolił zobaczyć, jak Ci, spisani na straty przez społeczeństwo ludzie, są wewnętrznie poranieni i odrzuceni oraz jak bardzo potrzebują uczynków miłosierdzia z naszej strony – opisuje wolontariuszka.

Chęć wolontariatu można zgłosić przez formularz zapisów online: http://bit.ly/SDUwolontariat podając swoją dostępność czasową i preferencje podejmowanych zadań.

Obchody II Światowego Dnia Ubogich w Archidiecezji Krakowskiej rozpoczną się 11 listopada Mszą Świętą o godz. 20.00 w Kościele św. Barbary. Namiot spotkań zostanie otworzony w środę 14 listopada. Zwieńczeniem obchodów będzie uroczysta Msza święta pod przewodnictwem metropolity krakowskiego abp. Marka Jędraszewskiego w niedzielę o godz. 13.00 w Bazylice Mariackiej, po której ubodzy zaproszeni są na wspólny posiłek. Dokładny plan można znaleźć na stronie http://sdu.malopolska.pl.

 

KAI
Fot. sdu.malopolska.pl

ZOBACZ TAKŻE