STRONA GŁÓWNA / AKTUALNOŚCI / WRĘCZENIE NAGRÓD LAUREATOM KONKURSU WIEDZY O ZŁOTE LILIE JADWIGI ANDEGAWEŃSKIEJ

Wręczenie nagród laureatom konkursu wiedzy o Złote Lilie Jadwigi Andegaweńskiej

Na Wawelu zostały wręczone nagrody laureatom VI Ogólnopolskiego Konkursu Wiedzy o Złote Lilie Jadwigi Andegaweńskiej pod hasłem „Od Unii w Krewie do Unii Lubelskiej”.

Wręczenie nagród laureatom konkursu wiedzy o Złote Lilie Jadwigi Andegaweńskiej

Podczas Mszy św., poprzedzającej wręczenie nagród, proboszcz parafii wawelskiej ks. Paweł Baran powiedział, że przed wiekami ludzie na dworach królewski czasem byli podzieleni i knuli między sobą intrygi. Także faryzeusze uknuli intrygę przeciw Jezusowi, pytając Go czy płacić podatki cezarowi. Chrystus w odpowiedzi kazał przynieść denara, na którym znajdował się wizerunek tego władcy i napis: „Najwyższy kapłan”. Cezar był uważany za syna bogów i należało oddawać mu cześć boską. Zbawiciel nie chciał dzielić ludzi, ale zależało Mu, by ich łączyć: „Oddajcie więc cezarowi to, co należy do cezara, a Bogu to, co należy do Boga” – odpowiedział.

Ks. Baran dodał, że wśród ludzi często występują podziały, które czasem prowadzą do wojny. Zbawiciel pokazuje jednak, że nie tędy droga. Należy zachowywać dobro, wznosząc się ponad wszelkie podziały. Kapłan przypomniał również, że wszystkich w tym miejscu zgromadziła św. Jadwiga, która łączyła królestwo ziemskie z królestwem Chrystusa. Udało jej się to, ponieważ wszystkie swe decyzje starała się przemodlić i odnaleźć mądrość w krzyżu Jezusa. Św. Jadwiga miała bardzo twardy charakter i temperament, a całe jej życie dowodziło, że wiedziała czego chce. – Jezusowi zależy na tym, żebyśmy wiedzieli czego chcemy i umieli to realizować – podkreślił ks. Baran. Stwierdził, że młodzi ludzie stoją przed trudnymi decyzjami życiowymi i dlatego powinni jak św. Jadwiga wiedzieć czego chcą, prosząc Boga o wypełnienie Jego woli.

VI Ogólnopolski Konkurs Wiedzy o Złote Lilie Jadwigi Andegaweńskiej pod hasłem „Od Unii w Krewie do Unii Lubelskiej” skierowany był do uczniów szkół podstawowych i średnich. Wzięło w nim udział 120 placówek z całej Polski. Jedną z nagród dla starszych laureatów jest indeks na Uniwersytet Papieski Jana Pawła II w Krakowie. Wszyscy nagrodzeni wezmą także udział w lipcowej wycieczce do Budapesztu.

Msza św. w Katedrze na Wawelu na rozpoczęcia VII Zjazdu Szkół Jadwiżańskich 06.06.2023 r.

Biuro Prasowe Archidiecezji Krakowskiej

Wideo

ZOBACZ TAKŻE