STRONA GŁÓWNA / AKTUALNOŚCI / WY JESTEŚCIE ŚWIATŁEM ŚWIATA – KALWARYJSKI DZIEŃ MŁODYCH

Wy jesteście światłem świata – Kalwaryjski Dzień Młodych

- Jeśli posłuchamy rad świętego Piotra, to niezależnie od tego, ile razy jeszcze będą nam mówić, że jesteśmy nienowocześni, wytrwamy – mówił bp Janusz Mastalski podczas Mszy św. sprawowanej w Kalwarii Zebrzydowskiej w ramach Kalwaryjskiego Dnia Młodych.
Zebranych na modlitwie wiernych przywitał na początku o. Konrad Cholewa OFM, kustosz sanktuarium.

– Prośmy, aby młodzi ludzie umieli odkrywać swoje powołanie w świetle Bożego Słowa i Bożych planów – mówił kustosz.

Homilię wygłosił bp Janusz Mastalski. Na początku homilii mówił, że „Ewangelia wymaga wysiłku i krzyża” i dzięki temu każdy ma możliwość „wyjścia z siebie”, by „otwierać się na rany innych. Odwołując się do słów Ewangelii, kaznodzieja zwrócił uwagę na trzy rady świętego Piotra, jakie „powinny wybrzmieć w sercach młodych”.

Po pierwsze, trzeba w swoim życiu zadbać o przewodnika, który często stawia wiele wymagań.

– My często bardziej ufamy portalom społecznościowym, niż Jezusowi, który w Ewangelii mówi, co wybrać. Przewodnik to ten, którego podziwiam i chcę za nim iść. Ileż osób w ostatnich latach odwróciło się od Boga, odwróciło się od Jezusa, już Go nie podziwiają, dlatego, bo stawia wymagania – mówił biskup.

Po drugie, Piotr daje jednoznaczne świadectwo – Ty masz słowa życia wiecznego – pokazuje, jak ważne jest słuchanie.

– Słuchać nie oznacza tylko słyszeć. Tak byliśmy zachwyceni św. Janem Pawłem II. Ileż ludzi w różnych miejscach Polski płakało. Tych samych, nie tak dawno, można było zobaczyć jak przeklinają, posądzają. Dlaczego? Dlaczego, że tylko słyszeli nauczanie Ojca Świętego. Słuchać Pana oznacza dopełnić Jego słowo swoimi wyborami.

Trzecia ważna wskazówka, jaka wypływa z postawy św. Piotra, który deklaruje: myśmy uwierzyli i poznali. Biskup zwracał uwagę na potrzebę dbania o wiarę.

– My dzisiaj musimy stąd wyjść umocnieni. Musimy zadbać o tę wiarę, która likwiduje bezmyślność, która likwiduje bariery pomniejszające wiarę, a przede wszystkim, musimy wyjść z likwidacją wątpliwości, że Kościół jest święty, że nie ma dobrych, wspaniałych kapłanów, wątpliwości, że to nie mnie powołuje Pan do kapłaństwa, zakonu – przekonywał i zakończył:

– Kochani, bądźmy razem, trwajmy, bo życie mamy jedno i musimy je jak najlepiej wykorzystać. Zgadzacie się ze mną?

Wierni odpowiedzieli gromkimi brawami.

Po homilii wszyscy odnowili przyrzeczenia chrzcielne i zostali pokropieni wodą święconą. Mszę świętą koncelebrowali bernardyni, którzy w tym roku przyjęli święcenia kapłańskie: o. Karol Kida OFM, o. Eliasz Kucharski OFM, o. Celestyn Cebula OFM, o. Filip Czub OM i o. Tomasz Kaczmarczyk OFM. Na zakończenie dnia odbył się koncert Magdy Anioł z zespołem.

Kalwaryjski Dzień Młodych odbywał się pod hasłem „Wy jesteście światłem świata”. Zgromadził na modlitwie w intencji młodzieży i o nowe powołania kapłańskie i zakonne rzesze wiernych.


O. Tarsycjusz Bukowski OFM | Biuro Prasowe Sanktuarium
fot. o. F. Salezy Nowak OFM | Biuro Prasowe Sanktuarium

Galeria

ZOBACZ TAKŻE