STRONA GŁÓWNA / AKTUALNOŚCI / WYRÓŻNIENIA DLA ORGANIZATORÓW PIESZEJ PIELGRZYMKI KRAKOWSKIEJ

Wyróżnienia dla organizatorów Pieszej Pielgrzymki Krakowskiej

Uczestnicy Pieszej Pielgrzymki Krakowskiej zgromadzili się we środę na Mszy św. w kaplicy Arcybiskupów Krakowskich i wzięli udział w spotkaniu opłatkowym z metropolitą krakowskim abp Markiem Jędraszewskim, który uhonorował organizatorów PPK medalami św. Jana Pawła II.

Wyróżnienia dla organizatorów Pieszej Pielgrzymki Krakowskiej

– Pielgrzymka to wielkie zgromadzenie, któremu przewodzi Pan Jezus i które Pan Jezus karmi swym słowem, miłosierdziem i Eucharystią. To wielkie zgromadzenie, w którym wszyscy umacniamy się łaską Bożą, a jednocześnie w czasie pielgrzymki jeden drugiego karmi swą wiarą, nadzieją, miłością. (…) Postanawiajmy, by udział w pielgrzymce powracał do tych intencji: o świętość i trwałość małżeństw, szacunek dla życia od poczęcia do naturalnej śmierci – powiedział bp Jan Szkodoń podczas Eucharystii do uczestników Pieszej Pielgrzymki Krakowskiej.

– Kiedy się patrzy na to wielkie zjawisko jakim są pielgrzymki w Polsce, można powiedzieć, że jest to wielki masowy ruch, sięgający setek tysięcy osób, które wyznają swą wiarę; (…) to jest ogromna rzesza ludzi, która mówi o tym, kim jest człowiek jako istota religijna, pielgrzym, homo viator, zdążający do Niebieskiego Jeruzalem. W sposób symboliczny nasza pielgrzymka życiowa ujawnia się jako pielgrzymka na Jasną Górę. To wielka, wspaniała odpowiedź dawana temu światu. (…) Jesteście świadkami, jesteście wyznawcami prawdy o człowieku, który dostrzegł swoją wielkość i uznał swą godność idąc na spotkanie z Chrystusem i Matką Najświętszą. Stąd moje wielkie słowa uznania i wdzięczności za wysiłek pielgrzymowania, także dla tych osób i instytucji, które wspierają organizację pielgrzymki – powiedział abp Marek Jędraszewski do zebranych w Sali Królewskiej na spotkaniu opłatkowym Pieszej Pielgrzymki Krakowskiej.

Złotym medalem św. Jana Pawła II został uhonorowany pierwszy przewodnik pielgrzymki krakowskiej na Jasną Górę w latach 1981 – 1984, ks. Józef Jachimczak CM, który jako duszpasterz akademicki od 1979 do 1984 r. posługiwał w parafii Najświętszej Maryi Panny z Lourdes. Od 1984 sprawował funkcję proboszcza i superiora wspólnoty misjonarskiej w warszawskiej parafii Świętego Krzyża. Od 1993 r. mieszka w Domu Misyjnym przy ul. Radnej. Do 2013 r. był Krajowym Duszpasterzem Służby Zdrowia, do dziś pozostaje duszpasterzem Komendy Stołecznej Policji. Od 1984 r. jest zaangażowany w Kościelnej Redakcji Mszy Świętej, transmitowanej przez I Program Polskiego Radia.

Srebrne medale św. Jana Pawła II otrzymali:

  • Marcin Łopatka – uczestnik wszystkich pieszych pielgrzymek na Jasną Górę. Od lat pracuje jako twórca bazy pielgrzymki, wykorzystując zdolności informatyczne. Prowadzi zapisy, zajmuje się finansami oraz redagowaniem pism, kierowanych do instytucji. Podczas pielgrzymek podejmuje różne posługi: kierował ruchem, był kwatermistrzem, porządkowym.
  • Paweł Książek – po raz szósty wziął udział w pielgrzymce, jest fundatorem napojów na trasie. Gromadzi je w swoim domu, przywozi na miejsce i rozdziela. Udostępnia także swój samochód do przewozu pielgrzymów.
  • Artur Prusak – związany z pielgrzymką od jej początków. Posługuje w III wspólnocie, pozyskuje sponsorów, w czasie pielgrzymki jest kierowcą.
  • Krzysztof Jachimczak – zaangażowany w organizację pielgrzymki od jej początków. Obecnie wraz z rodziną posługuje jako główny porządkowy.
  • Magdalena Lisak-Wilk – lekarz i Jarosław Bętkowski – ratownik medyczny, od ponad 20 lat zaangażowani w zabezpieczenie medyczne pielgrzymki, byli współtwórcami Stowarzyszenia św. Łazarza „Lazarus”, obecnie aktywnie w nim działają.

IMG_4365

Biuro Prasowe Archidiecezji Krakowskiej
ZOBACZ TAKŻE