STRONA GŁÓWNA / AKTUALNOŚCI / WYSŁUCHAJCIE NAS I DAJCIE PRZYKŁAD. CZEGO OCZEKUJĄ MŁODZI W KOŚCIELE?

Wysłuchajcie nas i dajcie przykład. Czego oczekują młodzi w Kościele?

W Archidiecezji Krakowskiej po raz czwarty przeżywany jest Dzień Modlitwy za Młodzież. Czego ludzie młodzi oczekują od księży i starszych wiernych w Kościele? Zapytaliśmy.

Wrzesień dla wielu wspólnot młodzieżowych oznacza rozpoczęcie nowego roku formacyjnego. Dzień Modlitwy za Młodzież, który cztery lata temu ogłosił abp Marek Jędraszewski, jest okazją do tego, aby pokazać ich działalność w parafiach i otoczyć modlitwą.

Zaakceptujcie nas i bądźcie przykładem

Przy tej okazji zapytaliśmy zainteresowanych, jak będą przeżywać ten dzień i czego oczekują od dorosłych, którzy współtworzą wspólnotę Kościoła. – Młodzież od starszych wiernych potrzebuje przede wszystkim akceptacji, wysłuchania i tego, by ich głos był równie ważny – mówi Gabriela, członkini Rady Młodzieży Archidiecezji Krakowskiej i dekanalna liderka z Makowa Podhalańskiego. Na co dzień jest kucharzem, a w swojej parafii posługuje jako moderator Grup Apostolskich.

Jej zdaniem młodzież potrzebuje zainteresowania i utwierdzenia w tym, że jest w Kościele potrzebna. Liczy także na przykład starszych. – Szukamy prawdy, wierności i drogi do dojrzałości. Myślę, że dlatego Dzień Modlitwy za Młodzież jest ważny, bo czujemy obecność i więź z innymi ludźmi, a modlitwa to siła. Takiej siły my, młodzi, potrzebujemy w dzisiejszych czasach, kiedy świat pokazuje nam mody, które nie są dla nas dobre – podkreśla.

Rozmawiajcie i słuchajcie

Podobnie uważa Justyna. – Największym wsparciem, jakiego młodzież oczekiwałaby od dorosłych w Kościele, jest rozmowa i dawanie dobrego przykładu życia – mówi dekanalna liderka z Pcimia i członkini rady. Sama prowadzi wspólnotę młodzieżową w swojej parafii. Czego jej zdaniem młodzi oczekują od starszych wiernych? „Rozmawiajmy z młodymi ludźmi na temat wiary. Bądźmy dobrymi słuchaczami, ale także mówmy im o Kościele” – to jej prośba i apel.

Dlaczego Dzień Modlitwy za Młodzież jest ważny? – Teraz, kiedy słyszymy wokół, że młodzi ludzie odchodzą od Kościoła, otaczajmy każdego dnia ich modlitwą. I niech ta radość niesie się przez pokolenia – odpowiada Justyna.

Podobnie, jak Gabriela w tym dniu nie zapomni przede wszystkim o modlitwie. – Ponieważ nie rozpoczęliśmy jeszcze z grupą roku formacyjnego, na pewno wyślę do nich wiadomość i zapewnię, że pamiętam o nich w modlitwie – wyjaśnia.

Dzień Modlitwy za Młodzież w Archidiecezji Krakowskiej został ustanowiony decyzją metropolity krakowskiego, abp. Marka Jędraszewskiego. Pierwszy raz odbył się w 2021 r. Przypada w pierwszą niedzielę po liturgicznym wspomnieniu św. Stanisława Kostki. Tradycyjnie towarzyszy mu zbiórka pieniężna, która pomaga w organizowaniu w parafiach i dekanatach cyklicznych oraz nowych inicjatyw, pozwalając duszpasterzom na poszukiwanie nowych dróg dotarcia do młodzieży z przesłaniem Ewangelii.

W tym roku – ze względu na zbiórkę na rzecz poszkodowanych przez powódź – odbędzie się ona w innym terminie.

Mat. graficzne Duszpasterstwo Młodzieży Archidiecezji Krakowskiej