STRONA GŁÓWNA / AKTUALNOŚCI / WYSTAWA „KS. MICHAŁ RAPACZ – KAPŁAN, MĘCZENNIK, OFIARA KOMUNIZMU”

Wystawa „Ks. Michał Rapacz – kapłan, męczennik, ofiara komunizmu”

14 czerwca w dolnej bazylice Sanktuarium Bożego Miłosierdzia w Łagiewnikach otwarto wystawę pt. „Ks. Michał Rapacz – kapłan, męczennik, ofiara komunizmu”, która została przygotowana przez Biuro Edukacji Narodowej IPN.
Na początku wydarzenia kustosz Sanktuarium Bożego Miłosierdzia ks. Zbigniew Bielas powitał wszystkich zebranych. – Poznając życiorys ks. Rapacza widzimy, że był on człowiekiem miłosierdzia, tym miłosierdziem żył – podkreślił. Zauważył, że proboszcz z Płok już kilkadziesiąt lat temu organizował Tygodnie Miłosierdzia, był otwarty na wszelkie dzieła miłosierdzia i spędzał godziny w konfesjonale. „Błogosławieni jesteście gdy was prześladują, gdy was znieważają, gdy cierpicie głód i poniewierkę. Nie dajcie się pokonać złu, lecz zwyciężajcie zło dobrem, bądźcie wytrwali i niezachwiani, żaden trud i żaden dobry uczynek nie pozostanie daremny w Panu” – powiedział w jednej z homilii ks. Michał Rapacz. Mówił także, że należy się jasno zadeklarować po której ze stron się jest, a dzieci należy wychowywać po katolicku. Siłę i moc czerpał z modlitwy i bliskiej relacji z Bogiem.

Ks. Zbigniew Bielas podziękował Instytutowi Pamięci Narodowej w imieniu abp. Marka Jędraszewskiego za przygotowanie wystawy i pomoc w sprawie procesu oraz za owocną współpracę. – Niech Sługa Boży, a od jutra już Błogosławiony Ksiądz Michał Rapacz, Apostoł Miłosierdzia, jak mówi o nim jedno z wezwań litanii, wyprasza nam potrzebne łaski – dla naszej Ojczyzny, archidiecezji i wszystkich, którzy będą wzywać Jego orędownictwa – zakończył kustosz Sanktuarium Bożego Miłosierdzia.

Dr Mateusz Szpytma z Instytutu Pamięci Narodowej powiedział, że księdza Michała cechowały gorliwość i odwaga: zdarzało się, że odprawiał Msze św., gdy było to zakazane i odmówił wieszania hitlerowskich symboli na kościele w dniu urodzin Hitlera. Powiedział wtedy: „Wolałbym pójść do obozu koncentracyjnego, niż zbezcześcić dom Pański”. W czasach komunistycznych ks. Michał Rapacz bardzo odważnie mówił co jest prawdą, a co kłamstwem i budził sumienia, co nie spodobało się komunistom. – Życie ks. Michała jest wielkim wyzwaniem dla nas wszystkich, żeby umieć w odpowiedni sposób stawiać granice, kochać swą ojczyznę, bo to człowiek z którego warto czerpać, człowiek odważny, z którego powinniśmy być dumni. Cześć i chwała bohaterom. Cześć i chwała Michałowi Rapaczowi. Niech żyje Polska! – podkreślił.

Wystawa pt. „Ks. Michał Rapacz – kapłan, męczennik, ofiara komunizmu” została przygotowana przez Biuro Edukacji Narodowej IPN z okazji beatyfikacji kapłana z Tenczyna i znajduje się w dolnej bazylice Sanktuarium Bożego Miłosierdzia w Krakowie (ul. Siostry Faustyny 3). Składa się ona z 12 plansz, prezentujących jego życiorys od czasów dzieciństwa, przez posługę kapłańską, aż do męczeńskiej śmierci. Ostatnie dwie plansze są związane z procesem beatyfikacyjnym i upamiętnianiem ks. Michała Rapacza. Dopełnienie stanowi gablota zawierająca relikwie i pamiątki po ks. Rapaczu, m.in. krzyżyk, medaliki, pieczęcie lakowe. Ekspozycję można oglądać do końca wakacji.

Biuro Prasowe Archidiecezji Krakowskiej

Galeria

ZOBACZ TAKŻE