STRONA GŁÓWNA / AKTUALNOŚCI / WYSTAWA „ROK ŚWIĘTY 2025. PIELGRZYMI NADZIEI” W KRAKOWSKICH ŁAGIEWNIKACH

Wystawa „Rok Święty 2025. Pielgrzymi Nadziei” w krakowskich Łagiewnikach

W dolnej bazylice Bożego Miłosierdzia przez cały rok będzie można oglądać wystawę „Rok Święty 2025. Pielgrzymi Nadziei”.




Na 10 planszach prezentowana jest bulla Papieża Franciszka „Spes non confundit”. – Chcemy poprzez tę ekspozycję przypomnieć czym jest Rok Święty i jakie łaski z sobą niesie – Sakrament Pokuty oraz odpusty. Patrząc na „znaki nadziei”, o których w bulli wspomina Ojciec Święty, pokazać jak są one realizowane w naszym Sanktuarium – mówi ks. Zbigniew Bielas, rektor Sanktuarium Bożego Miłosierdzia w Krakowie-Łagiewnikach.

Znaki nadziei, o których napisał Ojciec Święty Franciszek, a które pokazane są na wystawie to:

  • Pokój dla świata – o ten szczególny znak nadziei modlimy się każdego dnia w naszej Bazylice, która jest Kościołem Jubileuszowym. W 2022 roku poświęciliśmy Dzwon Nadziei zawieźliśmy go do Sanktuarium Bożego Miłosierdzia w Winnicy na Ukrainie, gdzie trwała i wciąż trwa wojna. Wówczas usłyszeliśmy słowa: „błogosławiony jest naród, który pomaga i przytula” – opowiadają twórcy wystawy.
  • Otwartość na życie – w naszej bazylice w każdą środę modlimy się o to, by prawodawstwo wszystkich krajów respektowało prawo do życia od poczęcia do naturalnej śmierci, a w każdą drugą sobotę miesiąca podejmowane jest Dzieło Duchowej Adopcji. Także w dolnej bazylice mamy wystawę „Kochamy każde życie”.
  • Troska o więźniów i migrantów – przy naszym Sanktuarium istnieje grupa „Ogród Maryi”, a panie, które do niej należą, wraz z ks. Mirosławem, odwiedzają osadzonych w więzieniach.

Gdy wybuchała wojna na Ukrainie w naszym Domu Duszpasterskim przyjęliśmy uchodźców. Podobnie było gdy wybuchła wojna w Ziemi Świętej – przyjęliśmy pielgrzymów, którzy nie mogli wrócić do swoich domów.

  • Troska o ludzi chorych i ubogich – każdego roku 11 lutego w naszej bazylice obchodzimy Dzień Chorych i udzielany jest im Sakrament Namaszczenia. Od wielu miesięcy istnieje Fundusz Miłosierdzia, z którego finansowane są posiłki dla bezdomnych, ubogich – nie tylko tu na miejscu, ale zawozimy je w ramach akcji „Zupa od św. Siostry Faustyny” do Dzieła Pomocy św. Ojca Pio.
  • Troska o ludzi młodych i starszych.

Staramy się, aby „młode oblicze Kościoła” miało u nas swój dom. Tu ma swoje spotkania Diakonia Miłosierdzia Ruchu Światło-Życie, tu swój dzień skupienia mają Grupy Apostolskie Modlitwy. Od dwóch lat organizujemy Pielgrzymkę Seniorów (lipiec) oraz Wdów i Wdowców (listopad)

  • Na koniec – na ostatniej planszy – przypominamy słowa Papieża Franciszka, które porównują nadzieję do kotwicy.

I kończymy wystawę pięknymi słowami z bulli:

„Pozwólmy, by od teraz pociągnęła nas nadzieja i pozwólmy, by przez nas stała się zaraźliwa dla tych, którzy jej pragną. Niech nasze życie mówi im: „Ufaj P anu, b ą d ź m ę ż n y, n i e c h s i ę t w e s e r c e u m o c n i , u f a j Panu!” (Ps 27, 14). Niech moc nadziei wypełnia naszą teraźniejszość, w ufnym oczekiwaniu na powrót Pana Jezusa Chrystusa, któremu niech będzie cześć i chwała teraz i na przyszłe wieki”.

Małgorzata Pabis | Rzecznik Sanktuarium Bożego Miłosierdzia w Krakowie-Łagiewnikach

Galeria

ZOBACZ TAKŻE