STRONA GŁÓWNA / AKTUALNOŚCI / WYSTAWA W MUZEUM ARCHIDIECEZJALNYM “MALARSTWO – RZEŹBA. STANISŁAW DRABCZYŃSKI”

Wystawa w Muzeum Archidiecezjalnym “Malarstwo – Rzeźba. Stanisław Drabczyński”

W dniach 14.01 – 27.02 w Muzeum Archidiecezjalnym prezentowana jest wystawa "Malarstwo – Rzeźba. Stanisław Drabczyński". Artysta, dla którego podstawowym źródłem inspiracji pozostaje Pismo Święte, wprowadza widza w świat ikonografii chrześcijańskiej w ujęciu współczesnym.

Wystawa w Muzeum Archidiecezjalnym “Malarstwo – Rzeźba. Stanisław Drabczyński”

Oprócz rozwiązań wpisujących się w wielowiekową tradycję sztuki chrześcijańskiej, pojawiają się też ujęcia zaskakujące, z którymi widz konfrontuje się przy pomocy sigli umieszczonych w formie zagadki-wskazówki obok przestawienia. Sztuka, której podłożem jest głębokie przeżycie spotkania z Przedwiecznym i która staje się formą modlitwy, przemawia w sposób bezpośredni i bliski. „Portretowe” ujęcia poszczególnych bohaterów biblijnych (czy to malarskie, czy rzeźbiarskie) mają ukazać ich wewnętrzną walkę w podążaniu za Bogiem dobrym i jednocześnie skrajnie odmiennym, niepojętym.

Biegłość techniczna i myślenie przestrzenne artysty znakomicie widoczne są w dziełach rzeźbiarskich. W pracach malarskich najczęściej posługuje się on ograniczonymi środkami wyrazu, zawężając gamę kolorystyczną do jednej dominującej barwy. Na szczególną uwagę zasługuje współczesna interpretacja szafiastej nastawy ołtarzowej.

W ostatniej sali ukazany jest zamysł Pomnika Ofiar Katynia (Sanktuarium Narodowej Martyrologii), który jest szeroko zakrojonym projektem architektoniczno-rzeźbiarskim. Rozmach i skala formy upamiętnienia pozostawia niezatarte wrażenie.

Bardzo serdecznie zapraszamy do odwiedzenia wystawy w Muzeum Archidiecezjalnym Kardynała Karola Wojtyły przy ul. Kanoniczej 19 od wtorku do niedzieli w godzinach 10.00 – 17.00. Wszelkie niezbędne informacje można znaleźć na stronie internetowej.

ZOBACZ TAKŻE