STRONA GŁÓWNA / AKTUALNOŚCI / X PIELGRZYMKA ŻYWEGO RÓŻAŃCA

X Pielgrzymka Żywego Różańca

W sobotę (28 września 2019 roku) do Sanktuarium Bożego Miłosierdzia przybyła jubileuszowa – dziesiąta - pielgrzymka Żywego Różańca Archidiecezji Krakowskiej. Jej uczestnicy wysłuchali konferencji, wspólnie odmówili różaniec i uczestniczyli we Mszy św. Hasłem pielgrzymki były słowa: „W mocy Ducha".
W samo południe Eucharystii przewodniczył ks. bp Jan Zając, kustosz honorowy Sanktuarium Bożego Miłosierdzia. Na początku zebranych w świątyni przywitał ks. Zbigniew Bielas, kustosz Sanktuarium Bożego Miłosierdzia. – Pragnę Was serdecznie powitać w Sanktuarium Bożego Miłosierdzia na tej jubileuszowej, dziesiątej już pielgrzymce – mówił.
Przypomniał wizytę św. Jana Pawła II w Sanktuarium w Ludźmierzu – miała ona miejsce 7 czerwca 1997 roku. – Wtedy to w pierwszą sobotę miesiąca Ojciec Święty Jan Paweł II poprowadził modlitwę różańcową w Sanktuarium Matki Bożej Królowej Podhala w Ludźmierzu. Ta modlitwa była transmitowana na cały świat przez Radio Watykańskie – przypominał kustosz z Łagiewnik.
Jan Paweł II powiedział wtedy m.in.: „Rytm różańcowych pacierzy odmierza czas na tej podhalańskiej, krakowskiej, czy polskiej ziemi. Przenika go i kształtuje. Jakkolwiek toczyły się ludzkie dzieje, w radości z owoców codziennego trudu, w bolesnym zmaganiu z przeciwnościami czy trwale odnoszonych zwycięstw, zawsze odnajdywały swoje odbicie w tajemnicach Chrystusa i Jego Matki. Dlatego przywiązanie do modlitwy różańcowej nigdy nie wygasło w sercach wiernych, a dziś zdaje się jeszcze bardziej umacniać”. – Minęły 22 lata od tych słów i to przywiązanie do różańca trwa i ufamy, że będzie trwało. To się dzieje właśnie przez Wasze zaangażowanie. Przez zaangażowanie wszystkich, którzy podejmują dzieło Żywego Różańca – powiedział ks. Bielas.
Kustosz Sanktuarium przypomniał, że w pamiętnym 1997 roku św. Jan Paweł II z Ludźmierza udał się do Łagiewnik, do Pana Jezusa Miłosiernego i św. Siostry Faustyny.

W homilii ks. bp Jan Zając mówił: – Przybyliśmy dziś w pielgrzymce do Sanktuarium Bożego Miłosierdzia. Przychodzimy, jako ci, którzy nieustannie przeżywają duchową pielgrzymkę prowadzącą od tajemnicy Wcielenia Syna Bożego do ukoronowania Najświętszej Maryi Panny w niebie. Pielgrzymowanie jest ważnym przeżyciem człowieka wierzącego. Było ono ważne również dla Jezusa. Pierwszą pielgrzymkę przeżył, gdy miał lat dwanaście.

Jak podkreślił kaznodzieja, uczestnicy Eucharystii także wyruszyli „ze swoich domów, aby udać się do miejsca świętego, do Sanktuarium Miłosierdzia Bożego, na miejsce łaski, gdzie liczne rzesze pielgrzymów znajdują oczyszczenie z grzechów i umocnienie w dalszej drodze życia”.
– Już po raz dziesiąty różańcowa wspólnota, prowadzona przez Maryję, gromadzi się przy Jezusie Miłosiernym. Dziękujemy Mu za ten dar pielgrzymowania, za dar wspólnej modlitwy, za świadectwo, jakie dają zelatorzy i członkowie Żywego Różańca. Przynosimy również nasze prośby. Najpierw błagamy Go o to, abyśmy byli wierni Jezusowi, abyśmy nie ustawali w modlitwie, aby nasze rozważanie tajemnic różańcowych przemieniało nasze życie i wypraszało błogosławieństwo Boże dla świata – mówił kustosz honorowy Sanktuarium Bożego Miłosierdzia i dodawał, że „wszyscy jesteśmy w szkole Jezusa, który odsłania przed nami tajemnice swej męki i swego zmartwychwstania i wszyscy jesteśmy w szkole Maryi, która nam przewodzi na drogach wiary, rozważania słów Jezusa i wiernego trwania przy Nim”.

Ks. bp Zając zwrócił się do uczestników pielgrzymki: – Dziękujemy Wam drodzy zelatorzy i członkowie wspólnoty Żywego Różańca za wasze świadectwo modlitwy i życia chrześcijańskiego, za waszą troskę o niedzielną Eucharystię i wszystkie intencje, które przedstawiacie Bogu w modlitwie. To wasza stała święta służba. Trwa latami – zaznaczył.

W kontekście nadzwyczajnego miesiąca misyjnego kaznodzieja przypomniał postać założycielki Żywego Różańca Służebnicy Bożej Pauliny Jaricot. Mówił: Bóg prowadził ją taką drogą, że najpierw zaangażowała się we wspieranie misjonarzy i przyczyniła się do powstania Papieskich Dzieł Misyjnych, a potem z Bożego natchnienia założyła Żywy Różaniec, w którym małe, wtedy 15-osobowe, dziś 20-osobowe grupy, podejmowały codzienną modlitwę różańcową. Modlitwa na różańcu łączyła się dla nich ze składaniem drobnej ofiary na misje. Jedno i drugie działanie było systematyczne. Modlitwa była codzienna, ofiara regularna – mówił.

Kończąc homilię bp Zając zaapelował do zebranych w świątyni: -Włączajmy się w parafialne wydarzenia, przeżywane w tym szczególnym miesiącu. Niech nasza postawa w gronie rodziny i znajomych, w środowisku pracy i wszystkich miejscach, w których jesteśmy, będzie świadectwem obecności Boga i Jego miłości. Brońmy naszych rodzin przed zagrożeniami, prowadźmy dzieci i młodzież do Boga. Bardzo zachęcam, aby zaangażować w tworzenie Płatków Róż wśród dzieci i młodzieży w waszych parafiach. Bierzmy udział w nabożeństwach różańcowych.

Przed końcowym błogosławieństwem ks. Biskup wręczył listy dziękczynne dla zelatorów, którzy posługują ponad 25 lat, a niektórzy czynią to nawet od 38 lat.

mp

ZOBACZ TAKŻE