W krakowskiej kurii odbyła się konferencja prasowa zapowiadająca XVI Dni Jana Pawła II, które w tym roku odbywają się pod hasłem „Ku pojednaniu”. Wydarzenie prowadził ks. prof. Robert Nęcek.
W programie konferencji przewidziano sesje naukowe, dyskusje, wystawę prac plastycznych i koncerty. Jej zwieńczeniem będzie Msza św., pod przewodnictwem kard. Stanisława Dziwisza, sprawowana w Sanktuarium św. Jana Pawła II. Celem Dni Jana Pawła II jest zgłębienie myśli Papieża Polaka, a także ukazanie aktualności jego nauczania.
– Temat „Ku pojednaniu”, który wybraliśmy na tę edycję, wydaje się aktualny. Decyzja płynęła z obserwacji głębokich podziałów, które istnieją w polskim społeczeństwie. Dotyczą one podziałów kulturowych, miejsca religii w sferze publicznej, wyborów politycznych, etycznych i społecznych – mówił o. prof. Jarosław Kupczak OP, przewodniczący komitetu organizacyjnego. – Chcieliśmy zaprosić gości spoza Polski, aby wspólnie porozmawiać o strategiach budowania jedności w sytuacji pluralizmu kulturalnego, etycznego i religijnego. Wszystkie wydarzenia poświęcone są budowaniu jedności w sytuacjach podziałów – podsumował.
We wtorek na Uniwersytecie Ekonomicznym odbędzie się panel dyskusyjny „Ku sprawiedliwemu społeczeństwu”, a na Akademii Ignatianum poruszone zostaną kwestie ewangelizacji i dialogu międzyreligijnego. Obecna na konferencji prasowej prof. dr hab. Teresa Malecka gorąco zachęcała do wzięcia udziału w dwudniowej Ogólnopolskiej Sesji Naukowej z serii „Muzyka wobec poezji i nauczania Karola Wojtyły i Jana Pawła II”, która odbędzie się tego samego dnia na Akademii Muzycznej im. Krzysztofa Pendereckiego w Krakowie.
W środę o 20.00 w kościele Karmelitów Bosych przy ul. Rakowickiej wybrzmi koncert, podczas którego zabrzmią utwory Krzysztofa Pendereckiego, Petra Ebena i Jana Komeńskiego.
O pokonywaniu podziałów i możliwości porozumienia podczas czwartkowej sesji w Collegium Novum UJ mówić będą: abp Grzegorz Ryś, lord Alderdice, naczelny rabin Polski Michael Schudrich oraz prof. Antoine Arjakovsky. Dyskusję poprowadzi o. Jarosław Kupczak.
Po Mszy św. nastąpi wręczenie nagród w konkursie literackim, na który napłynęły 22 prace. – Nie sądziłam, kilka miesięcy temu, kiedy wybieraliśmy temat, że on nabierze takiej aktualności – zwróciła uwagę prof. Zofia Zarębianka. – Liczba prac, które napłynęły nie jest imponująca, ale zarysowała się pewna znacząca zmiana dotycząca pochodzenia studentów. Kiedy otwieraliśmy koperty, żeby rozszyfrować autorów prac, ku naszemu zaskoczeniu i radości okazało się, że mamy ludzi spoza kierunków humanistycznych – wskazała.
Głównym organizatorem dorocznych Dni Jana Pawła II jest Kolegium Rektorów Szkół Wyższych Krakowa; zaczęły one być organizowane w Krakowie i całej Małopolsce po śmierci Jana Pawła II jako wspólna inicjatywa uczelni wyższych z naszego regionu. W tym roku odbędą się już po raz szesnasty w dniach 15–18 listopada 2021. W trakcie poprzednich edycji Dni Jana Pawła II koncentrowały się na najważniejszych dla dziedzictwa Jana Pawła II i dla dzisiejszych debat tematach, takich jak: prawda, dobro, piękno, wolność, godność osoby, dialog, mądrość, nadzieja, świętość.