STRONA GŁÓWNA / AKTUALNOŚCI / XVI OGÓLNOPOLSKA NOC CZUWANIA W INTENCJI POWOŁAŃ

XVI Ogólnopolska noc czuwania w intencji powołań

W nocy z soboty na niedzielę w sanktuarium w Kalwarii Zebrzydowskiej odbyła się XVI Ogólnopolska Noc Czuwania w intencji powołań. Modlitwę rozpoczęła Eucharystia, którą celebrował J.E. Bp Stanisław Jamrozek, biskup pomocniczy Archidiecezji Przemyskiej. Uczestnicy czuwania trwali na modlitwie do wczesnych godzin rannych.

Księdza biskupa, zebranych w bazylice kapłanów, siostry zakonne, braci, przewodników kalwaryjskich oraz pozostałych wiernych przywitał kustosz sanktuarium, o. Konrad Cholewa OFM.

– Gromadzimy się razem z naszą Matką Kalwaryjską, aby oczekiwać na Ducha Świętego. (…) Chcemy w czasie tej Eucharystii modlić się do dobrego Boga przede wszystkim o nowe powołania, ale także by Pan Bóg umocnił tych, którzy są już powołani do służby Bożej – zaznaczył kustosz.

Biskup na początku homilii mówił, że świat z jednej strony odrzuca Boga, a z drugiej tęskni za Nim, poszukuje Go i bardzo potrzebuje.

– Jesteśmy czasami podobni do Apostołów, którzy zamykają drzwi, bo się boją świata. Świat na różny sposób nas atakuje i wyśmiewa Boże drogi, którymi idziemy, a jednak Pan nas do świata posyła, bo sam został posłany. (…) Kiedy się boimy świata, Pan obiecuje swojego Ducha, bo to On jest Duchem mocy, miłości i wszelkiego myślenia, jak powie św. Paweł.

Biskup przytoczył dialog Chrystusa z kapłanem z książki Don Camillo mówiący o tym, jak Pan Bóg kieruje losami świata. Don Camillo przerażony sytuacjami na świecie, nie widzi przyszłości, na co Chrystus odpowiada, iż rzeczywiście, świat przytłacza wierzących swoimi poglądami, jak rzeka, która wylała i zalewa wszystko. Wydaje się, że wszystko będzie zniszczone, ale należy zachować ziarno.

– W pewnym momencie woda opadnie, rzeka powróci do swojego koryta i kiedy ziemia wyschnie, będziesz mógł zasiać ziarno, które zachowałeś. I dalej mówi Jezus: dzisiaj świat swoim krzykiem chce odwieźć ludzi ode Mnie, odwieźć ludzi od Boga, ale kiedy będziemy ziarno zachowywać – silną wiarę, będziemy w stanie świat pokonać, zwyciężyć. O tym zwycięstwie mówi w swoim liście św. Jan – jest nim  nasza wiara – zaznaczył kaznodzieja.

Biskup zachęcał do zaangażowania w troskę o powołania przede wszystkim budując silną wiarę w rodzinach.

Po mszy świętej uczestnicy czuwania odmówili radosną część różańca przed cudownym obrazem NMP Kalwaryjskiej, prosząc o wierność swojemu powołani, zasłuchanie w Słowo Boże na wzór Maryi oraz nowe powołania kapłańskie i zakonne. Po różańcu odbyła się adoracja Najświętszego Sakramentu. Modlitwę uwielbienia animował zespół Soul’nVoices, a poprowadził o. Fabian Wikiera OFM, prowincjalny moderator duszpasterstwa powołań OO. Bernardynów. O północy sprawowano kolejną Mszę świętą, po której odbyła się agapa. Czuwanie zakończyła Droga Krzyżowa na klasztornych krużgankach.

Ogólnopolska Noc Czuwania w intencji powołań jest inicjatywą organizowaną przez Duszpasterstwo Młodzieżowo – Powołaniowe OO. Bernardynów i odbywa się w Sanktuarium Pasyjno – Maryjnym w Kalwarii Zebrzydowskiej. Co roku gromadzi kapłanów, siostry i braci zakonnych oraz wiernych świeckich na modlitwie o nowe powołania do kapłaństwa i życia zakonnego.

Tarsycjusz Bukowski OFM |Biuro Prasowe Sanktuarium
Fot. o. F. Salezy Nowak OFM | Biuro Prasowe sanktuarium