STRONA GŁÓWNA / AKTUALNOŚCI / ZAKOŃCZENIE PROCESU BEATYFIKACYJNEGO MĘCZENNIKÓW AUGUSTIAŃSKICH NA SZCZEBLU DIECEZJALNYM

Zakończenie procesu beatyfikacyjnego męczenników augustiańskich na szczeblu diecezjalnym

– Dzisiejsze czasy wymagają zdecydowanych i jednoznacznych świadków. Oby oni, błogosławieni tego królewskiego miasta i polskiej ziemi, stali się natchnieniem dla tych, którzy są teraz i po nas przyjdą, by świadczyć, że Chrystus – król męczenników jest tym, który naprawdę zwyciężył świat - mówił metropolita krakowski abp Marek Jędraszewski w dniu zakończenia procesu beatyfikacyjnego męczenników augustiańskich.

Zakończenie procesu beatyfikacyjnego męczenników augustiańskich na szczeblu diecezjalnym

Uroczysta sesja zakończenia procesu beatyfikacyjnego na etapie diecezjalnym miała miejsce w Kaplicy Arcybiskupów Krakowskich.

Na początku wicepostulator procesu beatyfikacyjnego, o. Marek Donaj, zaprezentował zebranym jego przebieg. Stwierdził, że bracia augustianie: o. Wilhelm Gaczek o. Krzysztof Olszewski, o. Edmund Wilucki i br. Kazimierz Lipka żyli według reguły zakonnej, wypełniali swe powołanie, a w 1940 r. udzielili w klasztorze schronienia wysiedleńcom. – Augustiańscy zakonnicy nieśli ten sam ciężar cierpienia, lęku, utraty bliskich, co wszyscy mieszkańcy Kazimierza, zamieszkałego w większości przez ludność żydowską – powiedział. Zostali aresztowani pojedynczo od lipca do listopada 1941 r. Przed przewiezieniem do obozów w Auschwitz i Dachau byli więzieni przez Gestapo. 4 września 2018 r. rozpoczęto ich proces beatyfikacyjny, podczas którego przesłuchano wielu świadków, powołano biegłych z zakresu historii i archiwistyki, którzy opisali przebieg życia i męczeńskiej śmierci Sług Bożych. – Dziś polscy augustianie dziękują Kościołowi krakowskiemu w osobie arcybiskupa metropolity krakowskiego Marka Jędraszewskiego oraz członkom trybunału procesu beatyfikacyjnego za zakończenie dochodzenia, dzięki któremu możliwe jest przekazanie zebranych materiałów procesowych Kongregacji Spraw Kanonizacyjnych w Rzymie – powiedział o. Marek Donaj.

Metropolita krakowski abp Marek Jędraszewski wyraził zaufanie do powołanego trybunału diecezjalnego i przyjął akta, w których zebrano dowody heroiczności życia, znaków świętości i męczeństwa Sług Bożych. – Głęboko wierzę, że w przyszłości nastąpi wyniesienie ich przez Kościół do chwały błogosławionych – powiedział. Mianował portatorem o. Marka Donaja i polecił mu przekazać dokumenty do Kongregacji Spraw Kanonizacyjnych w Rzymie. Podziękował wszystkim za wykonaną owocną pracę podczas prac na etapie diecezjalnym.

Następnie metropolita krakowski, trybunał do przeprowadzenia procesu beatyfikacyjnego oraz wicepostulator złożyli przysięgę po zakończeniu dochodzenia diecezjalnego.

Arcybiskup Marek Jędraszewski wskazał, że męczeństwo Sług Bożych rozpoczęło się w czasie, gdy Karol Wojtyła żył w Krakowie. – Teraz idą za nim ci, którzy go poprzedzili w drodze wiary i dawania świadectwa. Dzisiejsza uroczystość świadczy, że są godni, by być błogosławionymi naszego Kościoła. Wpisują się w to, co stało się udziałem i w czym poprzedził ich św. Jan Paweł II Wielki – powiedział metropolita. Podziękował trybunałowi, który w tak krótkim czasie dokonał wielkiego dzieła. Pogratulował zakonowi św. Augustyna za to, że ich wysiłek przyczynił się do zamknięcia etapu diecezjalnego. – Dzisiejsze czasy wymagają zdecydowanych i jednoznacznych świadków. Oby oni, błogosławieni tego królewskiego miasta i polskiej ziemi, stali się natchnieniem dla tych, którzy są teraz i po nas przyjdą, by świadczyć, że Chrystus – król męczenników jest tym, który naprawdę zwyciężył świat – zakończył.

Prowincjał augustianów, o. Wiesław Dawidowski OSA, przypomniał, że Słudzy Boży byli ofiarami hitlerowskiego terroru i podzielili los tysięcy polskich księży. – Proces jaki dziś kończymy pokazuje, że mimo upływających lat, przeznaczeni na unicestwienie, żyją – podkreślił. Przywołał słowa św. Augustyna, że śmierć męczenników ukazuje miłość łączącą Kościół. Męczeństwo polega na wyznaniu wiary i oddaniu życia za nią w jedności z Kościołem. O. Wiesław Dawidowski OSA powiedział, że o. Wilhelm Gaczek był wielkim patriotą, wymagającym przełożonym i zasłużonym dla Krakowa społecznikiem. O. Krzysztof Olszewski był wybitnym umysłem ścisłym, zafascynowanym radiem i nowoczesnymi technologiami. O. Edmund Wilucki odnalazł swe miejsce w zakonie augustianów, zginął w Auschwitz po bestialskich katuszach. Br. Kazimierz Lipka cechował się wiernością modlitwie i pokorą, często przystępował do spowiedzi.  O. Wiesław Dawidowski OSA podziękował wszystkim zaangażowanym w dotychczasowy proces beatyfikacyjny. Swoje przemówienie zakończył modlitwą do Sług Bożych.

IMG_4195

Biuro Prasowe Archidiecezji Krakowskiej
ZOBACZ TAKŻE