STRONA GŁÓWNA / AKTUALNOŚCI / ZAPOWIEDŹ PEREGRYNACJI RELIKWII ŚW. BERNARDYNA ZE SIENY

Zapowiedź peregrynacji relikwii św. Bernardyna ze Sieny

Na początku maja w kalwaryjskim sanktuarium będzie miała miejsce peregrynacja relikwii św. Bernardyna ze Sieny. Współczesna pielgrzymka sławnego włoskiego kaznodziei odbywa się od sierpnia 2018 roku po wszystkich bernardyńskich klasztorach w Polsce.

Zapowiedź peregrynacji relikwii św. Bernardyna ze Sieny

– Imię Jezus jest chwałą kaznodziejów. Ono sprawia, iż chwalebnym się staje zarówno słuchanie, jak i głoszenie Bożego Słowa. Skąd bowiem, jeśli nie dzięki głoszeniu Jezusa rozprzestrzenia się po całym świecie tak szybkie i jasne światło wiary? (…) Słusznie przeto może Apostoł powiedzieć do tych, którzy w tym świetle zobaczyli swoje światło: „Niegdyś byliście ciemnością, lecz teraz jesteście światłością w Panu: postępujcie jak dzieci światłości” (…) Trzeba nam zatem głosić to Imię, aby świeciło, a nie pozostawało w ukryciu.mówił święty Bernardyn. To samo przesłanie przyświeca Jego dzisiejszej wędrówce.

Rozpoczęciem peregrynacji będzie ceremonia przywitania figury i relikwii przy ołtarzu polowym o godzinie 18.00, następnie o godz. 18.30 Nabożeństwo Majowe w bazylice oraz o godz. 19.00 Eucharystia, której będzie przewodniczył Abp Marek Jędraszewski, Metropolita Krakowski. O 20.30 odmówiona zostanie część różańca i odśpiewany Apel Maryjny, po którym nastąpi zasłonięcie cudownego obrazu NMP Kalwaryjskiej. W niedzielę przez cały dzień wierni będą mogli oddawać cześć relikwiom oraz modlić się za przyczyną Świętego. W tym dniu okolicznościowe kazania na Mszach świętych będzie głosił o. Bolesław Opaliński OFM, kustosz relikwii. Peregrynacja zakończy się w poniedziałek.

Święty Bernardyn urodził się nieopodal Sieny w Toskanii. Po wstąpieniu do Zakonu Braci Mniejszych założonego przez św. Franciszka z Asyżu, przemierzał  Włochy i nawoływał do nawrócenia i zmiany życia. Jego szczególnym polem działalności było głoszenie kazań i propagowanie kultu Najświętszego Imienia Jezus, stąd w ikonografii jest przedstawiany z monogramem IHS, który unosił podczas głoszenia kazań i zachęcał do oddawania czci Najświętszemu Imieniu. Zmarł w Aquilii 20 maja 1444 roku. Jest patronem Prowincji Niepokalanego Poczęcia NMP, którą popularnie nazwano bernardynami.

 

O. Tarsycjusz Bukowski OFM | Biuro Prasowe Sanktuarium
Fot. O. F. Salezy Nowak OFM | Biuro Prasowe Sanktuarium

Galeria

ZOBACZ TAKŻE