STRONA GŁÓWNA / AKTUALNOŚCI / ZAPROSZENIE NA MSZĘ KRZYŻMA

Zaproszenie na Mszę Krzyżma

"Msza Krzyżma, w której biskup koncelebrując ze swoim prezbiterium konsekruje Krzyżmo święte i błogosławi inne oleje, jest jakby ujawnieniem jedności prezbiterów ze swoim biskupem w jednym i tym samym kapłaństwie i w posłudze Chrystusa. Na tę Mszę winni być zaproszeni prezbiterzy z różnych stron diecezji, aby koncelebrowali z biskupem jako jego świadkowie i współpracownicy w poświęcaniu Krzyżma oraz jako pomocnicy i doradcy w codziennym posługiwaniu". (KKB, „List okólny o przygotowaniu i obchodzeniu Świąt Paschalnych”, nr 35)Kraków, dnia 18 marca 2021 roku

 

 

Drodzy Bracia Kapłani,

Msza Krzyżma z poświęceniem świętych olejów i odnowieniem przyrzeczeń kapłańskich jest zawsze wielkim przeżyciem duchowym dla całego Kościoła zgromadzonego wokół Chrystusa, Bożego Pomazańca. Spoglądając na zgromadzonych kapłanów i mając na uwadze ich posługę spełnianą w różnych częściach diecezji, jeszcze bardziej rozumie się mądrość ukrytą w słowach św. Pawła z Pierwszego Listu do Koryntian: „Ja siałem, Apollos podlewał, lecz Bóg dał wzrost (…). My bowiem jesteśmy pomocnikami Boga” (1 Kor 3,6).

W tym roku Kościół Krakowski będzie celebrował Mszę Krzyżma w Wielki Czwartek 1 kwietnia o godz. 10.00 w Sanktuarium Bożego Miłosierdzia w Krakowie-Łagiewnikach. Ze względu na trudną sytuację epidemiczną – która jednak w każdej chwili może zmienić zakładane na dziś plany – zapraszam do wspólnej modlitwy jedynie Księży Dziekanów i Wicedziekanów, Wielebnych Kanoników Kapituł Metropolitalnej i Kolegiackich, posługujących na terenie Archidiecezji Krakowskiej generalnych i prowincjalnych Przełożonych zakonów męskich,  Kapłanów przeżywających w 2021 roku złoty lub srebrny jubileusz święceń, dekanalnych Duszpasterzy młodzieży oraz Neoprezbiterów. Niech ten dzień, mimo ograniczeń fizycznych, stanie się znakiem duchowej łączności całego prezbiterium krakowskiego, a także szczególną okazją do modlitwy o nowych kapłanów w Kościele krakowskim.

Oczekując na kapłańskie spotkanie przy ołtarzu naszego Mistrza i Pana, wszystkim udzielam pasterskiego błogosławieństwa

 

+ Marek Jędraszewski
Arcybiskup Metropolita Krakowski

PLIKI DO ŚCIĄGNIĘCIA
ZOBACZ TAKŻE