STRONA GŁÓWNA / AKTUALNOŚCI / ZIMOWE WARSZTATY LITURGICZNE

Zimowe warsztaty liturgiczne

W pierwszym tygodniu ferii, w Domu Rekolekcyjnym Braci Kapucynów w Tenczynie, 64 lektorów naszej archidiecezji uczestniczyło w warsztatach liturgicznych odbywających się w ramach Szkoły Ceremoniarza Parafialnego.

Warsztaty te, koordynowane przez archidiecezjalnego Duszpasterza Służby Liturgicznej, ks. Ryszarda Kilanowicza, to czas zdobywania i porządkowania wiedzy, a także okazja do zastosowania jej w praktyce podczas ćwiczeń. Lektorzy pochylali się m.in. nad mszałem, liturgiką oraz posługami liturgicznymi. W trakcie tygodniowego wyjazdu nie brakowało również chwil na osobistą i wspólnotową modlitwę oraz rozmowy, i dzielenie się swoimi przemyśleniami.

Kandydatom towarzyszyli starsi ceremoniarze, którzy wiedzę oraz umiejętności zdobywają i rozwijają poprzez posługiwanie w parafiach, zaangażowanie w uroczystości diecezjalne i przygotowywanie materiałów formacyjnych. Prowadzili oni warsztaty, wykłady i opowiadali o swoim doświadczeniu spotkania z Bogiem w liturgii.

Swoim doświadczeniem podzielił się również ks. dr Paweł Baran, Ceremoniarz Archidiecezjalny. Wskazał on, że liturgia to nie tylko i wyłącznie odpowiednie wykonanie posług i dbanie o przebieg zgodny z przepisami i dokumentami, ale przede wszystkim możliwość spotkania Boga i doświadczenia Jego miłości w myśl słów „Eucharystia jest źródłem i zarazem szczytem całego życia chrześcijańskiego”.

– Czas wypełniony przeżywaniem i celebrowaniem liturgii oraz nabożeństw, a przy tym rozważanie i poznawanie zagadnień dotyczących posoborowej liturgii, na pewno przyczyniły się do rozwoju umiejętności czy też wiedzy u naszych uczestników, czego owoce zbieraliśmy już podczas warsztatów oraz na które liczymy w parafiach – przyznaje ks. Kilanowicz.

fot. S. Staszeczka