STRONA GŁÓWNA / AKTUALNOŚCI / ZMARŁ ABP HENRYK HOSER, ARCYBISKUP SENIOR DIECEZJI WARSZAWSKO-PRASKIEJ

Zmarł abp Henryk Hoser, arcybiskup senior diecezji warszawsko-praskiej

W święto Matki Bożej Kalwaryjskiej, przeżywszy 78 lat, zmarł abp Henryk Hoser SAC, arcybiskup senior diecezji warszawsko-praskiej.

Emerytowany ordynariusz diecezji warszawsko-praskiej miał 78 lat. Był lekarzem oraz misjonarzem. Jako pierwszy polski pallotyn został podniesiony do godności arcybiskupa. Wywodzi się ze znanej rodziny warszawskich ogrodników. Jego ojciec i dziadek zginęli w Powstaniu Warszawskim rozstrzelani przez Niemców w czasie rzezi Woli.

W 1975 ks. Hoser wyjechał na misje do Rwandy. Po powrocie z Afryki w latach 1996–2003 był przełożonym Regii Stowarzyszenia Apostolstwa Katolickiego we Francji oraz członkiem Rady Misyjnej Konferencji Wyższych Przełożonych Zakonnych we Francji.

22 stycznia 2005 roku, Ojciec Święty Jan Paweł II zamianował go arcybiskupem i Sekretarzem Pomocniczym Kongregacji ds. Ewangelizacji Narodów i Przewodniczącym Papieskich Dzieł Misyjnych. Sakrę biskupią przyjął 19 marca 2005 roku z rąk kard. Crescenzio Sepe (współkonsekrujący: Abp Stanisław Dziwisz i Abp Thaddée Ntihinyurwa).

24 maja 2008 papież Benedykt XVI mianował go ordynariuszem diecezji warszawsko-praskiej. 8 grudnia 2017 roku, w wieku 75 lat,  papież Franciszek przyjął jego rezygnację z urzędu biskupa diecezjalnego warszawsko-praskiego.

Pół roku później został mianowany przez papieża Franciszka wizytatorem apostolskim o charakterze specjalnym dla parafii w Medziugorie, mieście w Bośni i Hercegowinie, gdzie – według relacji sześciorga dzieci – w 1981 roku miała objawić się Matka Boża.

Informację o śmierci arcybiskupa podała KAI.