W niedzielę, 17 listopada 2024 roku, w wieku 85 lat, zmarł Tadeusz Jakubowicz, wieloletni przewodniczący Gminy Wyznaniowej Żydowskiej w Krakowie.
Tadeusz Jakubowicz urodził się lutym 1939 roku w Krakowie. Podczas II wojny światowej został przesiedlony do krakowskiego getta, a następnie trafił do obozu KL Plaszow. Jego rodzicom, wraz z ich czteroletnim wówczas synem, udało się zbiec z obozu. Do końca wojny ukrywali się w lasach.
Po wojnie Tadeusz Jakubowicz powrócił do Krakowa i związał z nim całe swoje życie. Przez 25 lat, od 1997 do 2022 roku pełnił funkcję przewodniczącego Gminy Wyznaniowej Żydowskiej w Krakowie. Jak podkreśla ks. Łukasz Kamykowski, przewodniczący Rady ds. Dialogu Ekumenicznego i Międzyreligijnego Archidiecezji Krakowskiej, o bogatym życiu i działalności błogosławionej pamięci Tadeusza Jakubowicza można i trzeba by pisać wiele.
– Pan Prezes Tadeusz Jakubowicz znany był nie tylko w środowisku Gminy Wyznaniowej Żydowskiej, której przewodniczył przez dwadzieścia pięć lat. Podobnie jak jego poprzednik, Czesław Jakubowicz, nawiązał i podtrzymywał więź i współpracę z Kościołem krakowskim – wspomina ks. Kamykowski.
– Z wielką życzliwością podszedł do inicjatywy Dni Judaizmu w Kościele Katolickim i od 2000 roku, gdy ogólnopolskie obchody miały miejsce w Krakowie, włączył się w promowanie dobrych relacji z chrześcijańskim społeczeństwem miasta i regionu najpierw przez oprowadzanie po krakowskim Kazimierzu i pokazywanie żydowskiego dziedzictwa uczestnikom obchodów, a potem użyczając miejsca w synagodze Tempel na spotkania w ramach Dnia Judaizmu i przy innych okazjach, podkreślając, że powinny one być coraz częstsze. Do końca swoich dni, na miarę słabnących sił, pragnął uczestniczyć w budowaniu mostów pojednania i zgody. Cześć Jego pamięci. Niech odpoczywa po trudach życia ciesząc się błogosławieństwem Dawcy Wszelkiego Dobra – pisze delegat kolejnych arcybiskupów krakowskich do dialogu ekumenicznego i międzyreligijnego.
Tadeusz Jakubowicz był jednym z członków-założycieli Klubu Chrześcijan i Żydów „Przymierze”, który skupia osoby zaangażowane w dialog chrześcijańsko-żydowski. Przez lata uczestniczył w spotkaniach Klubu i obradach Kapituły Nagrody im. ks. Musiała, przyznawanej co roku osobom zasłużonym dla relacji chrześcijańsko-żydowskich i polsko-żydowskich.
Tadeusz Jakubowicz był również członkiem Społecznego Komitetu Odnowy Zabytków Krakowa. Za działalność w tej dziedzinie odznaczony został Krzyżem Kawalerskim oraz Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski. Uhonorowany również został przez Towarzystwo Miłośników Historii i Zabytków Krakowa Nagrodą im. Klemensa Bąkowskiego.
Uroczystości pogrzebowe odbędą się w środę 20 listopada o godzinie 12.00 na Cmentarzu Żydowskim w Krakowie przy ul. Miodowej 55.