STRONA GŁÓWNA / AKTUALNOŚCI / ŻYCZENIA NADZIEI

Życzenia nadziei

W domu arcybiskupów krakowskich przy ul. Franciszkańskiej 3 nowy biskup pomocniczy Krakowa, Janusz Mastalski, przyjął na spotkaniu opłatkowym swoją pierwszą grupę. Kawalerowie i damy Zakonu Rycerskiego Grobu Bożego w Jerozolimie pogratulowali biskupowi nominacji i złożyli mu świąteczne życzenia.

Życzenia nadziei

Przypomnieli również słowa Jana Pawła II z Betlejem, kiedy mówił, że żłóbek zawsze znajduje się w cieniu krzyża.
– Życzymy ks. biskupowi, aby wzorem Mędrców, szedł ciągle za gwiazdą, która prowadzi do Chrystusa i naśladował Mędrców, którzy mimo swojej wielkości, klękali przed Jezusem.

Biskup Janusz podziękował bożogrobcom, że bronią wartości. Dodał, że bardzo ważne jest sięganie do tradycji i bycie wiernym świadkiem Chrystusa.

– Chcę Was prosić, byście nie wątpili, że to ma sens (…) Życzę, aby w Waszych sercach, rodzinach i domach było więcej nadziei. Nadzieja zawsze przychodzi od Boga!

Na zakończenie odwołał się do słów Jana Pawła II: „Możesz więcej niż ci się wydaje”. Biskup życzył zebranym, aby nigdy nie bali się podejmować nowych i z pozoru niemożliwych zadań. Podkreślał jak ważne jest dla niego i to spotkanie i miejsce, w którym się odbywa – tu bowiem w kaplicy arcybiskupów krakowskich, gdzie święcenia kapłańskie miał Karol Wojtyła, biskup Mastalski odprawił swoją Mszę św. prymicyjną.

Zakon rycerski Grobu Bożego powstał w XII wieku w Jerozolimie w celu obrony grobu Jezusa i opieki nad pątnikami. W 1163 roku Jaksa z Miechowa sprowadził ich do Polski, gdzie przez wieki organizowali pielgrzymki do Ziemi Świętej i spopularyzowali nabożeństwa, zaczerpnięte z tradycji jerozolimskiej. Bożogrobcy formalnie powrócili do Polski w latach 90. XX wieku. Siedziba Polskiego Zwierzchnictwa Zakonu znajduje się w Miechowie, przy Bazylice Mniejszej Grobu Bożego.

FOTORELACJA

Joanna Folfasińska | Archidiecezja Krakowska
Fot. Joanna Adamik | Archidiecezja Krakowska
Video Katarzyna Katarzyńska | Archidiecezja Krakowska

Spotkanie opłatkowe Bożogrobców | Bp Janusz Mastalski, 11.01.2019

ZOBACZ TAKŻE