STRONA GŁÓWNA / AKTUALNOŚCI / ŻYWA SZOPKA NA FRANCISZKAŃSKIEJ

Żywa Szopka na Franciszkańskiej

Żywe zwierzęta, jasełka oraz kolędowanie z wieloma zespołami – to tylko niektóre atrakcje, które czekają na mieszkańców i turystów we franciszkańskiej Żywej Szopce w Krakowie. Wydarzeniu patronują słowa „Nie bójcie się! Oto zwiastuję wam radość wielką”.

Żywa Szopka na Franciszkańskiej

– To właśnie chcemy przekazać wszystkim, którzy do nas przyjdą. Żeby ucieszyć się w gronie rodziny i drugiego człowieka z narodzin Jezusa. Ponad codziennymi podziałami i zabieganiem, które są niepotrzebne i fikcyjne – mówi br. Szymon Furgał, współodpowiedzialny za Żywą Szopkę.

Dodaje, że franciszkańskie wydarzenie stało się już wyjątkową krakowską tradycją. – Tworzymy niezwykłą wspólnotę i dajemy przestrzeń, gdzie można znaleźć w tym świątecznym czasie chwile prawdziwego i radosnego właśnie wytchnienia – zarówno przy zwierzętach otaczających żłobek, jak i jasełkach, które w prosty sposób niosą przesłanie Bożego Narodzenia – tłumaczy zakonnik.

Dzięki uprzejmości krakowskiego zoo w Żywej Szopce na ul. Franciszkańskiej znajdą się owce, kozy, lamy, osioł, kucyk i króliki, które zawsze cieszą się największym zainteresowaniem najmłodszych.

Wydarzenie rozpocznie się 24 grudnia o godz. 22:30, kiedy to abp Marek Jędraszewski złoży krakowianom i przyjezdnym życzenia świąteczne. Następnie wspólne kolędowanie poprowadzi franciszkański zespół „Fioretti”. Później w bazylice św. Franciszka z Asyżu rozpocznie się uroczysta pasterka.

Oprócz braci zakonnych przez dni świąteczne kolędy i pastorałki z przybywającymi zaśpiewają: perkusyjny zespół kolędowy „Wołki i Osiołki”, a także grupy „Ku Chwale”, „Kwartet C.D.N.”, „NaNowe” i „Jakubowe Muszelki”. W I i II dzień świąt Bożego Narodzenia kolędowanie będzie się rozpoczynać o godzinie 14:00.

Ponadto przygotowany zostanie jarmark książek oraz specjalna kawiarenka w sali bł. Jakuba, a także przestrzeń, gdzie będzie się odbywać modlitwa wstawiennicza. Specjalnym gościem Żywej Szopki będzie również konsul honorowy Austrii – wszystko z racji obchodzenia w tym roku 200-lecia kolędy „Cicha noc”, która była nagrana niedaleko Salzburga.

Tradycja franciszkańskiej szopki sięga XIII w., kiedy św. Franciszek, po uzyskaniu zgody od Papieża, we włoskiej miejscowości Greccio przygotował żłób, siano oraz woła i osła. W ten sposób chciał odtworzyć atmosferę betlejemskiej nocy narodzenia Jezusa. W Krakowie po raz pierwsza szopka stanęła w 1991 r.

 

KAI
Fot. Joanna Adamik | Archidiecezja Krakowska

 

ZOBACZ TAKŻE