STRONA GŁÓWNA / BISKUPI KRAKOWSCY / PIOTR GĘBICKI (1642 – 1657)

PIOTR GĘBICKI (1642 – 1657)

Piotr Gębick herb Nałęcz, od 1636 był biskupem przemyskim, składając kanclerstwo koronne. W Krakowie był budowniczym nowego kompleksu pałacu biskupiego przy ul. Franciszkańskiej, którego wnętrze wyposażył marmurami (1657), w kościele zaś katedralnym zbudował nową barokową strukturę ołtarza, usuwając dawny ołtarz renesansowy, który się znajduje w kościele parafialnym w Bodzentynie, a przed ołtarzem przygotował sobie marmurowy grobowiec. Dach katedry pokrył miedzią. Przed potopem szwedzkim Dębicki schronił się w Raciborzu, gdzie zmarł 14 VII 1657, swe srebra przeznaczając na sprawienie nowej trumny św. Stanisławowi, w miejsce zrabowanej przez Szwedów. Diecezją krakowską po śmierci Dębickiego administrował Mikołaj Oborski, archidiakon krakowski.