STRONA GŁÓWNA / HOMILIE / 16.10.2019 R. | INAUGURACJA ROKU AKADEMICKIEGO 2019-2020 NA UNIWERSYTECIE PAPIESKIM JANA PAWŁA II W KRAKOWIE SANKTUARIUM ŚW. JANA PAWŁA II W KRAKOWIE – BIAŁE MORZA

16.10.2019 r. | Inauguracja roku akademickiego 2019-2020 na Uniwersytecie Papieskim Jana Pawła II w Krakowie Sanktuarium św. Jana Pawła II w Krakowie – Białe Morza

Wprowadzenie do Mszy świętej

Szczególny to dzisiaj dzień – i szczególne miejsce.

41 lat temu, 16 października 1978 roku, z balkonu Bazyliki św. Piotra w Rzymie kardynał diakon Pericle Felici obwieścił Urbi et Orbi, że Kolegium kardynalskie wybrało nowego papieża, kardynała Karola Wojtyłę, który obrał sobie imię Jana Pawła II.

Dzisiejszy dzień, będący liturgicznym wspomnieniem św. Jadwigi Śląskiej, jest jednocześnie 635. rocznicą ukoronowania w 1384 roku św. Jadwigi Andegaweńskiej na króla Polski. W 1397 roku wyjednała ona u papieża zgodę na utworzenie Wydziału Teologicznego na Akademii Krakowskiej, co dało początek Uniwersytetowi Jagiellońskiemu. Do tradycji tego Wydziału nawiązuje obecnie Uniwersytet Papieski Jana Pawła II w Krakowie, w pełni zasadnie upatrując w nim swoich korzeni.

Gromadzimy się dzisiaj tutaj, na krakowskich Białych Morzach, gdzie dzięki staraniom ks. kardynała Stanisława Dziwisza zostało wzniesione wspaniałe sanktuarium św. Jana Pawła II Wielkiego. W tym właśnie miejscu pragniemy uroczyście zainaugurować nowy rok akademicki 2019-2020 na Uniwersytecie Papieskim Jana Pawła II, za przyczyną Matki Najświętszej Sedes Sapientiae dziękując Panu Bogu za dziesięć lat bardzo owocnej działalności tej Uczelni.

Jako jej aktualny Wielki Kanclerz pragnę bardzo serdecznie przywitać i pozdrowić Jego Eminencję Księdza Kardynała Zenona Grocholewskiego, prefekta emeryta Kongregacji Wychowania Katolickiego, który przewodniczy naszej Eucharystii i który skieruje do nas Słowo Boże. Podczas dzisiejszej inauguracji Ksiądz Kardynał zostanie odznaczony najwyższą godnością akademicką, jaką jest doktorat honoris causa. To sprawia, że podczas tej Mszy świętej pragniemy się modlić nie tylko za całą społeczność Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła II, ale także w intencjach Najdostojniejszego Księdza Kardynała.

Witam i pozdrawiam bardzo serdecznie: Jego Eminencję Księdza Kardynała Stanisława Dziwisza, Ich Ekscelencje Księży Arcybiskupów i Biskupów, wszystkich Szanownych Gości, Drogich Braci w Chrystusowym Kapłaństwie, Wielebne Siostry Zakonne oraz wszystkich, którzy tworzą corpus academicum naszej Uczelni: Jego Magnificencję Księdza Rektora, Wysoki Senat, profesorów i wykładowców oraz studentów Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła II.

Waszą Eminencję, Najdostojniejszy Księże Kardynale, bardzo proszę o przewodniczenie naszej uroczystej modlitwie.