OKRES WIELKANOCNY
„Obchód Paschy trwa przez cały okres paschalny (wielkanocny). Albowiem pięćdziesiąt dni od Niedzieli Zmartwychwstania do Niedzieli Zesłania Ducha Świętego obchodzi się z wielką radością jako jeden dzień świąteczny. Co więcej, jako «Wielką Niedzielę»” (List ŚP, 100).
„«Właściwością Świąt Paschalnych jest to, że cały Kościół cieszy się odpuszczeniem grzechów. Dostępują go nie tylko ci, którzy odradzają się we chrzcie świętym, lecz także ci, którzy już od dawna zaliczają się do grona przybranych dzieci». Niech Pan w swej hojności sprawi, aby dzięki gorliwej pracy duszpasterskiej i duchowemu pogłębieniu wszyscy, którzy ukończą obchód Świąt Wielkanocnych, potrafili zachować «ich ducha w życiu i postępowaniu»” (List ŚP, 108).
Uwagi dotyczące okresu wielkanocnego:
1. Paschał umieszcza się obok ołtarza lub obok ambony, gdzie stoi aż do niedzieli Zesłania Ducha Świętego włącznie.
2. Na końcu komplety i zamiast Anioł Pański odmawia się Królowo nieba (Regina coeli) aż do niedzieli Zesłania Ducha Świętego włącznie.
3. Niedziele Wielkanocy mają pierwszeństwo przed wszystkimi świętami Pańskimi i przed wszystkimi uroczystościami. Nie dopuszczają wobec tego Mszy św. uroczystej tytułu kościoła, czyli odpustowej (zob. Kal. Rz., 5).
Of. jak w Niedz. Zmartw. i wł.
Msza: wł. i wg przepisów podanych na Niedz. Zmartw.; sekwencja wg uznania; można odmówić „Wierzę” ze względu na świąteczny charakter tego dnia w Polsce, w modl. euch. I–III wspomn. Niedz. Zmartw.
Dziś:
– w sanktuarium św. Jana Pawła II w Krakowie o godz. 17.00 Msza św. z procesją światła;
– składka przeznaczona jest na UPJPII.
Dz 2, 14. 22b-32
Ps 16(15), 1-2a i 5. 7-8. 9-10. 11
Mt 28, 8-15