** Of. wł. WIELKI TYDZIEŃ
Msza: wł., „Wierzę”, Pf. własna
Przepisy obrzędowe na Niedzielę Palmową:
1. Podczas oficjum, błogosławienia palm i procesji oraz wszystkich Mszy tej niedzieli używa się szat liturgicznych koloru czerwone-go.
2. We wszystkich Mszach tej niedzieli obchodzi się pamiątkę uro-czystego wjazdu Pana Jezusa do Jerozolimy, mianowicie przez procesję albo uroczyste wejście przed główną Mszą, albo wejście zwykłe przed innymi Mszami. Wejście uroczyste, lecz nie proce-sję, można powtórzyć przed Mszami, które zwykle odprawia się z większym udziałem ludu.
3. Gdy odbywa się procesja lub uroczyste wejście, wtedy błogosła-wi się również palmy.
4. Do procesji kapłan ubiera ornat lub kapę.
5. Po procesji albo uroczystym wejściu opuszcza się akt pokuty, względnie pokropienie wodą święconą na początku Mszy św. i odmawia się od razu kolektę. Dalej Mszę św. odprawia się jak zwykle.
6. We wszystkich Mszach z udziałem ludu można wziąć albo trzy czytania, albo jedną lekcję i Pasję, albo tylko samą Pasję; we wszystkich tych wypadkach wolno czytać nawet krótszy tekst Pa-sji. W Mszach bez udziału ludu trzeba czytać wszystko.
7. Historię Męki Pańskiej czyta się bez świec i bez okadzania oraz oddawania czci i znaczenia księgi krzyżem świętym. Czyta diakon lub – gdy go brak – sam kapłan. Mogą ją czytać także lektorzy świeccy, z tym że w miarę możności słowa Chrystusa powinien czytać sam kapłan. Tylko diakoni, nikt inny, przed czytaniem Mę-ki proszą kapłana o błogosławieństwo, jak zwykle przed Ewange-lią.
Iz 50, 4-7
Ps 22(21), 8-9. 17-18a. 19-20. 23-24
Flp 2, 6-11
Mk 14, 1 – 15, 47 lub Mk 15, 1-39
† ks. Kazimierz Jancarz (1993)