Msza wł., „Chwała”, Pf. o Najśw. Euch., w 1. modl. euch. części własne, w 2. i 3. modl. euch. wspomn. tajemnicy dnia
Uwagi dotyczące Mszy Wieczerzy Pańskiej:
1. Mszę Wieczerzy Pańskiej należy odprawiać wieczorem o godzinie najbardziej dogodnej.
2. Na dzisiejszej Mszy św. należy zakonsekrować dostateczną ilość komunikantów do Komunii św. duchowieństwa i wiernych w dniu dzisiejszym i jutrzejszym.
3. W czasie śpiewu „Chwała” dzwonią dzwony, które po zakończe-niu hymnu milkną aż do Wigilii Wielkanocnej.
4. Kapłani, którzy obsługują kilka kościołów parafialnych, mogą za zgodą ordynariusza binować Mszę św. w innym kościele para-fialnym, jednak tylko w godzinach wie-czornych.
5. Jeżeli są racje duszpasterskie, ordynariusz może zezwolić na odprawienie drugiej Mszy św. w kościołach oraz w kaplicach pu-blicznych też w godzinach wieczornych. Gdyby zaś istniała prawdziwa konieczność, może zezwolić na odprawianie jeszcze jednej Mszy św. w godzinach porannych, lecz tylko dla tych wiernych, którzy w żaden sposób nie mogą uczestniczyć we Mszy św. wieczornej.
6. Kapłani, którzy koncelebrowali lub przyjęli Komunię św. podczas Mszy krzyżma albo odprawiali już Mszę św. dla potrzeb wier-nych, mogą powtórnie koncelebrować we Mszy wieczornej.
7. Po zakończeniu liturgii tego dnia należy usunąć obrus z ołtarza.
Inne uwagi:
1. Należy zachęcić wiernych, aby adorowali Najśw. Sakrament w miejscu jego przechowania przez znaczną część nocy, zależnie od lokalnych okoliczności.
2. Po północy adoracja nie powinna mieć uroczystego charakteru.
3. Nieszporów nie odmawiają ci, którzy uczestniczyli we Mszy Wieczerzy Pańskiej.
4. Dziś można uzyskać odpust zupełny za pobożne odśpiewanie po Mszy Wieczerzy Pańskiej, przed uroczyście wystawionym Naj-świętszym Sakramentem strof: „Przed tak wielkim”.
5. Jutro obowiązuje post i wstrzemięźliwość od pokarmów mię-snych.
Wj 12, 1 8. 11 14
Ps 116B(115), 12-13. 15 i 16bc. 17-18
1 Kor 11, 23 26
J 13, 1 15