KALENDARZ LITURGICZNY

31/03/2018

WIGILIA PASCHALNA W WIELKĄ NOC

EUCHARYSTIA I LITURGIA GODZIN:

Msza: wł., „Chwała”, 1. Pf. wlkn. („a zwłaszcza tej nocy”). W 1–3 modl. euch. wspomn. tajemnicy dnia. WIELKANOC
Uwagi o Wigilii Paschalnej:
1. Uroczysty obchód Wigilii Wielkanocnej należy odprawiać tak, aby nie rozpoczynać jej przed zapadnięciem zmroku lub aby za-kończyć ją przed świtem niedzieli.
2. Odprawianie samej Mszy św. bez obrzędów Wigilii Wielkanocnej jest niedozwolone.
3. Przy wszystkich obrzędach liturgicznych kapłan (kapłani konce-lebrujący) i asysta ubrani są tak jak do Mszy św., w szaty koloru białego.
4. Orędzie wielkanocne może śpiewać, w razie koniecznej potrzeby, także kantor, który nie jest diakonem; ten jednak nie otrzymuje błogosławieństwa od celebransa i opuszcza drugą część wstępu „Orędzia” (od słów: „a zatem proszę was, bracia” i pozdrowienie „Pan z wami”).
5. Należy przeczytać przynajmniej trzy czytania ze ST, a w wypadkach koniecznych przynajmniej dwa; nie wolno nigdy opuścić czytania z Księgi Wyjścia.
6. We Mszy św. można okadzić księgę Ewangelii, ale nie niesie się przy niej świec.
7. Kapłani, którzy odprawiali uroczystą Mszę Wigilii Paschalnej (nawet po północy), mogą odprawiać także w Niedzielę Zmar-twychwstania, niezależnie od zezwolenia na binację i trynację.
8. Po zakończeniu liturgii Wigilii Paschalnej nie można już wysta-wiać krzyża wielkopiątkowego do adoracji. Można nadal adoro-wać Najświętszy Sakrament przy Grobie Pańskim (jeżeli rezurek-cję odprawia się w Niedzielę Zmartwychwstania rano), ale nie wolno już śpiewać pieśni wielkopostnych.
9. Dziś można uzyskać odpust zupełny za odnowienie przyrzeczeń chrzcielnych według jakiejkolwiek prawnie zatwierdzonej formu-ły (EI 28, 1).
Uwagi o procesji rezurekcyjnej:
1. Procesja rezurekcyjna jest uroczystym ogłoszeniem Zmartwych-wstania Chrystusa i wezwaniem całego stworzenia do udziału w triumfie Zmartwychwstałego.
2. „Procesję rezurekcyjną można odprawić po Wigilii Paschalnej albo rano przed pierwszą Mszą św. Kapłani, którzy koncelebrują Mszę św., są ubrani w ornaty. Inni mogą włożyć białe kapy. Dia-koni mogą włożyć dalmatyki” (MR, s. 180).
3. Należy odchodzić od praktyki nazywania „rezurekcją” samej procesji. Główną celebracją Zmartwychwstania Chrystusa, jaką przeżywa Kościół, jest bowiem Wigilia Paschalna.
Dziś mija termin kwartalnych opłat na utrzymanie Kurii Metropoli-talnej, Wyższego Seminarium Duchownego AK, Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła II, na ubezpieczenie parafii oraz opłaty ryczałtowej.


LITURGIA SŁOWA:

Wg wskazań zawartych w „Obrzędach Wigilii Wielka-nocnej”.


Kolor szat liturgicznych:

Biały

KALENDARZ LITURGICZNY

<<

>>

PN
WT
ŚR
CZW
PT
SO
N
ZOBACZ TAKŻE